Les

Gozdovi pokrivajo več kot 60 odstotkov površine Slovenije, zaradi česar je les
ena od najbolj dostopnih in trajnostnih energetskih rešitev.
Lesna biomasa iz slovenskih gozdov predstavlja ključni vir obnovljive energije in igra pomembno
vlogo v našem prizadevanju za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.

Miti in resnice

Uporabne povezave

Raba biomase

Raba biomase v modernih individualnih, skupinskih in industrijskih napravah za ogrevanje, proizvodnjo toplote in elektrike je za Slovenijo pomembna. Omogoča ohranjanje razvoja podeželja, izboljšanje zanesljivosti in konkurenčnosti pri oskrbi z energijo, opuščanje fosilnih goriv ter zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. 
Raba lesne biomase je usklajena s cilji LULUCF ( Land Use, Land-Use Change, and Forestry – kar v slovenščini pomeni raba zemljišč, sprememba rabe zemljišč in gozdarstvo) in ne zmanjšuje ponorov.
 Zmanjšuje pa potrebo/povpraševanje po drugih energetskih virih.
V celovitem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN) za Slovenijo je razvidno, de se bo po projekciji skupna raba lesne biomase v energetske namene zmanjšala do leta 2030.
Za doseganje tega cilja je treba zagotoviti izvajanje vsebin gozdnogospodarskih načrtov in izboljšati domačo predelavo lesa. Zato so usmeritve NEPN naslednje:

povečanje realizacije načrtovanih ukrepov v gozdarstvu,

• spodbuja se predelavo kakovostnih gozdno lesnih sortimentov iz slovenskih gozdov na ozemlju Slovenije, v proizvode s čim višjo dodano vrednostjo (krepitev verig vrednosti) in se jih vgradi oz.
 uporabi v Sloveniji,

• za energetske namene (tudi kot vir za sintetična tekoča goriva in pline) pa naj se načeloma uporabi le les slabše kakovosti ter droben les, ki je manj primeren za industrijsko predelavo, gozdni sečni in lesni ostanki ter odsluženi les,

• les naj se ustrezno vključi v sistem in kazalnike trajnostne gradnje ter zeleno javno naročanje,

NEPN ne predvideva pomembnejšega uvoza lesne biomase za energetske potrebe,

• pri energetski rabi lesne biomase stremimo k učinkoviti rabi, kar dosegamo s spodbujanjem rabe v sistemih daljinskega ogrevanja. Pomembno je ozaveščanje uporabnikov malih kurilnih naprav na lesno biomaso o primernosti lesnih goriv ter njihovega skladiščenja, kot tudi postopkov kurjenja ter vzdrževanja peči.

Lesna biomasa iz slovenskih gozdov je pomemben dejavnik blaženja podnebnih sprememb,

kot tudi trajnostnega razvoja, zanesljivosti oskrbe s toploto, pozitivnih gospodarskih učinkov, sinergijskih učinkov vzdolž lesnopredelovalne verige ter manjšanja uvozne odvisnosti. Pri tem je pomemben tudi gospodarski vidik, saj izraba gozdnih sečnih ostankov, manj kakovostnega in drobnega lesa v industrijske in energetske namene močno izboljša ekonomiko lesno predelovalnih verig.

Lesna biomasa ima velik pomen v proizvodnji toplote in električne energije v daljinskih sistemih, industriji in v proizvodnji sintetičnih goriv z uporabo najnovejših tehnologij. Po predlogu NEPN naj se lesna biomasa v energetske namene izrablja le nadzorovano in s čim višjim izkoristkom in čim manjšim negativnim vplivom na okolje.

Povezane novice

Viri energije

Sonce

Sončna energija, neskončen dar narave, ponuja izjemne možnosti za proizvodnjo elektrike. V Sloveniji imamo dovolj sonca in zato priložnost, da sončni potencial spremenimo v ključni vir naše energetske prihodnosti.

Voda

Slovenija že stoletja črpa energijo iz svojih voda, ki so osnova za proizvodnjo čiste električne energije. Naše hidroelektrarne, ki so že tradicionalno ključni del energetske preskrbe, so ključne za zanesljivo prihodnost našega energetskega sistema.

Les

Lesna biomasa iz slovenskih gozdov predstavlja ključni vir obnovljive energije in igra pomembno vlogo v našem prizadevanju za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.

O projektu

Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE ozavešča, izobražuje in usposablja s ciljem čim bolj učinkovite transformacije Slovenije v nizkoogljično družbo. S svojimi aktivnostmi partnerji projekta delujejo na področjih trajnostne mobilnosti, zelenega javnega naročanja, trajnostne gradnje in učinkovite rabe energije v stavbah ter podjetjih, odpadne hrane in rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF).

Cilj je učinkovito izvajanje ključnih ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v Sloveniji do leta 2030.

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.