Obnovljivi
viri energije

V Sloveniji se zavedamo pomena prehoda na čistejše vire energije. Naša dežela, obdarjena s številnimi naravnimi lepotami, se zavezuje k trajnostnemu razvoju in izkoriščanju obnovljivih virov energije (OVE). Slovenija v njihovi izrabi, zlasti sonca in vetra, trenutno zaostaja za drugimi državami članicami EU.

Z Nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom (NEPN) Slovenija načrtuje, da bo do leta 2030 dosegla vsaj 30- do 35-odstotni delež rabe obnovljivih virov energije. Na ravni EU se cilji zvišujejo, kar zahteva od Slovenije še bolj konkretno ukrepanje za dosego ambicioznih ciljev.

Miti in resnice

DELI
Miti in resnice, Sonce
Problem bleščanja panelov ob avtocestah in za ptice.

Bleščanje sončnih panelov ob avtocestah lahko moti voznike, vendar je to mogoče omiliti z ustrezno postavitvijo in izbiro panelov. Paneli iz monokristalnega silicija imajo nizko odbojnost, pogosto nižjo od navadnih oken ali vode. Dodatni ukrepi, kot so črni okvirji in rahlo nagnjeni paneli, še dodatno zmanjšujejo bleščanje. Kar se tiče ptic, jih lahko odsev sončnih panelov zavede, saj jih lahko zamenjajo za vodno površino. V te namene se razvijajo sistemi, ki s pomočjo kamer in umetne inteligence zaznajo ptice ter preprečijo trke.

DELI
Miti in resnice, Veter
Nekateri investitorji v vetrne elektrarne gledajo le na zaslužek in jim ni mar za naravo,okolje ali ljudi.

Nasprotno pa odgovorni investitorji sodelujejo z lokalnim prebivalstvom ter iščejo rešitve, ki so koristne za celotno skupnost, ohranjajo naravo in skrbijo za kakovost bivalnega okolja. Z uvajanjem skupnostnih modelov lastništva lahko prebivalci sodelujejo pri projektih, s čimer se koristi pravično porazdelijo, kar vodi v bolj demokratičen način upravljanja z energijo. Ti modeli omogočajo, da koristi vetrnih elektrarn ostanejo v lokalnem okolju, na pregleden način, ki koristi tako ljudem kot naravi. Čeprav je mogoče vetrne elektrarne postaviti tudi na zavarovanih območjih ob upoštevanju ustreznih ukrepov za zaščito okolja, je bolj smiselno najprej izkoristiti kraje, ki ne predstavljajo problemov glede umeščanja v prostor. Z določitvijo prednostnih območij bo Slovenija usmerila investitorje tja, kjer bodo vetrne elektrarne povzročile najmanj škode naravi, okolju in ljudem.

DELI
Miti in resnice, Veter
Pogosto slišimo, da imajo vetrne elektrarne kratko življenjsko dobo, vendar to ne drži.

Vetrne elektrarne so zasnovane tako, da trajajo dolgo, običajno od 25 do 30 let ali celo več. Z napredkom tehnologije in rednim vzdrževanjem se njihovo delovanje lahko še dodatno podaljša, kar omogoča zanesljivo proizvodnjo energije skozi več desetletij.

DELI
Miti in resnice, Veter
Ali vetrne elektrarne kvarijo lepoto krajine?

Mnogi menijo, da so vetrne elektrarne neestetske in da kvarijo naravno podobo pokrajine, vendar je to mnenje pogosto subjektivno in odvisno od percepcije posameznika. Zasnova vetrnih elektrarn se nenehno izboljšuje, da bi bile bolj estetsko sprejemljive in se čim bolje vključile v okolje. V resnici vsak infrastrukturni poseg, kot so energetika, daljnovodi ali ceste, vpliva na izgled krajine, vetrne elektrarne pa niso izjema.

Velikost in obseg vpliva vetrnih elektrarn na okolico sta močno odvisna od dimenzij projekta. Veliki vetrni parki na hribovitih področjih lahko zahtevajo gradnjo dostopnih cest in elektroenergetskih povezav, kar lahko bolj poseže v pokrajino kot na ravninskih območjih. Poleg tega, če so vetrne elektrarne postavljene v vidni medsebojni razdalji, se vizualni vpliv še poveča. Vidnost vetrnic se največkrat razprostira do približno 5 km od same elektrarne, čeprav je večina vizualnih vplivov omejena na območje do 1 km.

Pri načrtovanju vetrnih elektrarn se vedno opravi presoja vpliva na krajino in bivalno-kulturno okolje,
ki vključuje dva ključna vidika:

  1. Vpliv na značaj krajine, ki ocenjuje, kako se vetrna elektrarna vizualno sklada z značilnostmi
    okolice, vključno s prepoznavnostjo in izjemnostjo pokrajine.
  2. Vpliv na razglede s pomembnih točk, kjer se ocenjuje, kako postavitev vetrne elektrarne
    vpliva na vedute in estetsko izkušnjo opazovalca.

Ustrezno načrtovanje, pravilna izbira lokacije in pozornost do krajinske kompozicije lahko bistveno
omilijo vizualni vpliv vetrnih elektrarn. Takšne rešitve vključujejo premišljeno postavitev vetrnic in
uporabo naravnih elementov za njihovo boljšo integracijo v okolje.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Problemi so za podtalnico v primeru plavajočih sončnih elektrarn (npr.pronicanje nevarnih snovi).

V Sloveniji skoraj vsi uporabljeni sončni paneli (99 %) temeljijo na siliciju, ki ne vsebuje nevarnih snovi, kot sta kadmij in nikelj. Le manjši delež svetovnega trga (5 %) uporablja tehnologije, ki vsebujejo kadmij, a te tehnologije v Evropi skoraj niso prisotne. Poleg tega so te snovi v trdnem stanju in zelo slabo topne v vodi, kar pomeni, da ne predstavljajo tveganja za podtalnico. Novi tipi sončnih celic, ki se razvijajo (kot so perovskitne in organske), prav tako ne vsebujejo teh nevarnih snovi.

DELI
Miti in resnice, Veter
Ali imajo vetrne elektrarne kratko življenjsko dobo?

Vetrne elektrarne so zasnovane tako, da trajajo dolgo, običajno od 25 do 30 let ali celo več. Z napredkom tehnologije in rednim vzdrževanjem se njihovo delovanje lahko še dodatno podaljša, kar omogoča zanesljivo proizvodnjo energije skozi več desetletij.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Velike sončne elektrarne so slabe za ekosisteme in divje živali.

Če so sončne elektrarne pravilno načrtovane, lahko celo pomagajo naravi. Ustvarjajo nova zatočišča za živali, podpirajo biotsko raznovrstnost in pogosto omogočajo rast travnikov in divjih cvetlic, ki so koristne za žuželke.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Če nimam prostora za postavitev sončne elektrarne, ne morem izkoriščati sončne energije.

Danes lahko tudi, če nimaš svojega prostora za postavitev sončne elektrarne, investiraš v skupnostne sončne elektrarne. Na ta način lahko prispevaš k proizvodnji čiste energije in znižaš svoje stroške elektrike.

DELI
Miti in resnice, Veter
Hrup vetrnih elektrarn: Kako pomemben je in kako ga zmanjšujemo?

Eden izmed pogostih pomislekov glede vetrnih elektrarn je hrup, ki ga povzročajo. Vetrne turbine ustvarjajo zvok predvsem zaradi vrtenja kril in udarjanja v turbulentni zrak. Ta zvok vključuje tudi infrazvok – nizkofrekvenčne zvoke pod 20 Hz – ki jih lahko včasih slišimo, čeprav jih običajno ne zaznamo kot “hrup” v klasičnem smislu. Sodobne vetrne elektrarne so zasnovane tako, da je hrup minimalen. Na razdalji nekaj sto metrov od turbine je ta zvok primerljiv s šepetanjem. Kljub temu so rezultati raziskav o vplivu hrupa vetrnih turbin na zdravje zaenkrat nejasni, saj je bilo narejenih premalo obsežnih študij. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča, da hrup ne presega 45 dB (Lden), kar je primerljivo z zvokom v mirni stanovanjski soseski. Pomembno je poudariti, da na širjenje hrupa v veliki meri vplivajo lokalne razmere, kot so razgibanost terena in vremenski pogoji. Prav tako zaznavanje hrupa pogosto ni le fizični pojav – ljudje, ki živijo blizu vetrnih elektrarn in jih lahko vidijo iz svojih domov, so pogosto bolj občutljivi na hrup, saj je ta povezan tudi z njihovim splošnim odnosom do vetrnih elektrarn.

DELI
Miti in resnice, Veter
Ali vetrne elektrarne škodujejo pticam?

Res je, da vetrne elektrarne lahko predstavljajo nevarnost za ptice, še posebej za ujede, vendar so te nevarnosti majhne v primerjavi z drugimi dejavniki, kot so steklene stavbe, avtomobili in celo hišne mačke. Naravovarstveniki in znanstveniki zato skrbno načrtujejo, kje bodo postavljene vetrne turbine, da se izognejo območjem, kjer bi lahko ptice pogosteje trčile v njih. Še več, sodobne tehnologije pomagajo zmanjšati tveganje. Na primer, raziskave so pokazale, da če eno izmed lopatic turbine pobarvajo črno, se možnost trka zmanjša za več kot 70 %. Poleg tega nekatere vetrne elektrarne uporabljajo sisteme, ki zaznajo bližanje ptic in upočasnijo turbine, da preprečijo trčenja. Skratka, čeprav vetrne elektrarne lahko predstavljajo izziv za nekatere vrste ptic, sodobne rešitve in premišljeno načrtovanje močno zmanjšujejo te vplive, zato so škodljivi učinki majhni.

Zakaj obnovljivi viri energije?

Obnovljivi viri energije so ključni za zmanjšanje ogljičnega odtisa in boj proti podnebnim spremembam. Poleg tega prispevajo k energetski neodvisnosti in spodbujajo lokalno gospodarstvo. Sonce, veter, voda, biomasa, geotermalna energija – to so viri, ki nam jih ponuja narava in ki jih moramo uporabiti za čisto energijo prihodnosti.


Čistejši zrak in vpliv na zdravje

Zmanjšanje izpustov škodljivih plinov, ki izhajajo iz fosilnih goriv, prispeva k čistejšemu zraku, s tem pa tudi k zmanjšanju obolenj med prebivalstvom. Uporaba obnovljivih virov energije zmanjšuje tudi učinke podnebnih sprememb, ki so povezane z različnimi zdravstvenimi tveganji, od vročinskih valov do širjenja bolezni.

Spodbude in zakonodaja

Država ponuja številne spodbude za vlaganja v obnovljive vire, od subvencij za sončne panele do ugodnih kreditov za okolju prijazne projekte. Zakonodaja je usmerjena v podporo trajnostnemu razvoju, z Direktivo o spodbujanju rabe OVE in nacionalnimi akcijskimi načrti pa želimo doseči in preseči evropske cilje.

Ogrevanje s pomočjo obnovljivih virov energije

Za ogrevanje prostorov in sanitarne vode je priporočljiva kombinacija sončnih elektrarn in toplotnih črpalk, ki lahko prinesejo do 70 odstotkov prihranka. Toplotne črpalke delujejo samostojno ali v kombinaciji z drugimi viri. V kombiniranih sistemih ogrevanja se pogosto uporabljajo fotovoltaične elektrarne, peči na lesno biomaso in toplotne črpalke.

Kako se lahko vključite?

Vsakdo lahko prispeva k bolj zeleni Sloveniji. Ali ste razmišljali o namestitvi sončnih panelov na vašem domu? Morda o zamenjavi vašega ogrevalnega sistema z bolj učinkovitimi toplotnimi črpalkami? Na naši strani najdete informacije, ki vam lahko pomagajo pri odločitvi.



Pridružite se nam na poti do čiste energije!

Aktualno

Viri energije

Veter

Veter je močan vir čiste, obnovljive energije. Z edinstvenim geografskim položajem, je vetrni potencial, poleg sonca, drugi najmočnejši dar narave v Sloveniji.

Sonce

Sončna energija, neskončen dar narave, ponuja izjemne možnosti za proizvodnjo elektrike. V Sloveniji imamo dovolj sonca in zato priložnost, da sončni potencial spremenimo v ključni vir naše energetske prihodnosti.

Voda

Slovenija že stoletja črpa energijo iz svojih voda, ki so osnova za proizvodnjo čiste električne energije. Naše hidroelektrarne, ki so že tradicionalno ključni del energetske preskrbe, so ključne za zanesljivo prihodnost našega energetskega sistema.

Les

Lesna biomasa iz slovenskih gozdov predstavlja ključni vir obnovljive energije in igra pomembno vlogo v našem prizadevanju za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.

O projektu

Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE ozavešča, izobražuje in usposablja s ciljem čim bolj učinkovite transformacije Slovenije v nizkoogljično družbo. S svojimi aktivnostmi partnerji projekta delujejo na področjih trajnostne mobilnosti, zelenega javnega naročanja, trajnostne gradnje in učinkovite rabe energije v stavbah ter podjetjih, odpadne hrane in rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF).

Cilj je učinkovito izvajanje ključnih ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v Sloveniji do leta 2030.

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.