Sončna energija

Svetloba sonca – temelj naše energetske prihodnosti

Sončna energija, neskončen dar narave, ponuja izjemne možnosti za proizvodnjo elektrike. V Sloveniji imamo dovolj sonca in zato priložnost, da sončni potencial spremenimo v ključni vir naše energetske prihodnosti. Sodoben razvoj fotovoltaike nam omogoča, da to čisto in obnovljivo energijo izrabljamo bolj intenzivno kot kadarkoli prej, zavest o omejenih virih in okoljskih vplivih pa nas spodbuja k iskanju trajnostnih rešitev.

Miti in resnice

DELI
Miti in resnice, Sonce
Sončnih panelov se ne da reciklirati.

Sončne panele je možno reciklirati. Večina materialov, kot so steklo, aluminij in silicij, se lahko ponovno uporabi. V Evropi so proizvajalci celo zavezani, da poskrbijo za zbiranje in reciklažo starih panelov. Načini reciklaže so napredovali, tako da danes uspešno ločujejo različne dele panelov, kar omogoča njihovo ponovno uporabo. Na primer, iz solarnih celic lahko celo izločijo dragocene kovine, kot je srebro.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Sončna energija ne more biti glavni vir energije zaradi nestabilne proizvodnje.

Sončna energija postaja vedno pomembnejši del naše energetske mešanice. Čeprav sončne elektrarne proizvajajo več energije podnevi in ob lepem vremenu, to ni ovira. Uporabljajo se sistemi za shranjevanje energije in kombinacija z drugimi viri, kot so hidroelektrarne, kar omogoča stabilno oskrbo.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Sončne elektrarne ne proizvajajo elektrike v oblačnih dneh.

Sončne elektrarne še vedno proizvajajo elektriko tudi ob oblačnih dneh, čeprav z manjšo učinkovitostjo. Napredne tehnologije omogočajo, da paneli izkoristijo tudi razpršeno svetlobo, tako da elektrarna ni popolnoma odvisna od sončnih žarkov.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Problemi so za podtalnico v primeru plavajočih sončnih elektrarn (npr.pronicanje nevarnih snovi).

V Sloveniji skoraj vsi uporabljeni sončni paneli (99 %) temeljijo na siliciju, ki ne vsebuje nevarnih snovi, kot sta kadmij in nikelj. Le manjši delež svetovnega trga (5 %) uporablja tehnologije, ki vsebujejo kadmij, a te tehnologije v Evropi skoraj niso prisotne. Poleg tega so te snovi v trdnem stanju in zelo slabo topne v vodi, kar pomeni, da ne predstavljajo tveganja za podtalnico. Novi tipi sončnih celic, ki se razvijajo (kot so perovskitne in organske), prav tako ne vsebujejo teh nevarnih snovi.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Problem bleščanja panelov ob avtocestah in za ptice.

Bleščanje sončnih panelov ob avtocestah lahko moti voznike, vendar je to mogoče omiliti z ustrezno postavitvijo in izbiro panelov. Paneli iz monokristalnega silicija imajo nizko odbojnost, pogosto nižjo od navadnih oken ali vode. Dodatni ukrepi, kot so črni okvirji in rahlo nagnjeni paneli, še dodatno zmanjšujejo bleščanje. Kar se tiče ptic, jih lahko odsev sončnih panelov zavede, saj jih lahko zamenjajo za vodno površino. V te namene se razvijajo sistemi, ki s pomočjo kamer in umetne inteligence zaznajo ptice ter preprečijo trke.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Sončni paneli na kmetijskih zemljiščih škodujejo kmetijski proizvodnji.

Sončni paneli lahko celo pomagajo kmetijstvu. Agrofotovoltaični sistemi, kjer se sončni paneli postavijo nad polja, omogočajo zaščito rastlin pred vročino in sušo, kar lahko poveča pridelek. Pravilno zasnovani sistemi so torej koristni tako za energijo kot kmetijstvo.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Sončne elektrarne so predrage.

Cena sončnih elektrarn je v zadnjih letih drastično padla. Povračilna doba investicije v sončno elektrarno je danes lahko od 5 do 15 let, življenjska doba panelov pa presega 25 let, kar pomeni, da so dolgoročno cenovno ugodna rešitev.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Postavitev sončnih elektrarn na objekte, vpisane v Register kulturne dediščine.

Postavitev sončnih elektrarn na objekte, ki so zaščiteni kot kulturna dediščina, je možna, a le pod določenimi pogoji. Elektrarne morajo biti postavljene tako, da ne kvarijo videza stavbe ali spreminjajo njene zgodovinske značilnosti. Za tovrstne objekte so na voljo tudi barvani sončni paneli, ki se lahko ujemajo z izgledom stavbe, a ti paneli imajo nekoliko slabši izkoristek (za približno 20 %) in višjo ceno v primerjavi s standardnimi črnimi ali modrimi paneli.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Sončne elektrarne povzročajo požare in jih je težko gasiti.

Požari v sončnih elektrarnah so redki. Največkrat do težav pride zaradi slabih inštalacij, ne pa zaradi samih panelov. Elektrarne imajo varnostne mehanizme, ki omogočajo, da se ob požaru varno izklopijo in pogasijo.

DELI
Miti in resnice, Sonce
Velike sončne elektrarne so slabe za ekosisteme in divje živali.

Če so sončne elektrarne pravilno načrtovane, lahko celo pomagajo naravi. Ustvarjajo nova zatočišča za živali, podpirajo biotsko raznovrstnost in pogosto omogočajo rast travnikov in divjih cvetlic, ki so koristne za žuželke.

Uporabne povezave

Vzpon sončnih elektrarn in vizija za prihodnost

V Sloveniji smo v zadnjih nekaj letih priča izrazitemu porastu sončnih elektrarn, ki je predvsem posledica privlačnih finančnih spodbud in podpornih shem. Ambiciozni cilji, postavljeni v NEPN ​ za leto 2030, predvidevajo, da bomo dosegli 3.500 MW kapacitet, kar bi pomenilo proizvodnjo 3.756 GWh električne energije

Novi zakonodajni okviri – podpora zelene transformacije

Zakonodajni ukrepi, kot je ​ZUNPEOVE – Zakon o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, so odpravili številne ovire in zdaj omogočajo umeščanje sončnih elektrarn na širokem spektru lokacij, vključno s kmetijskimi in prometnimipovršinami in v urbanih okoljih. Prav tako smo se zavezali k obvezni namestitvi sončnih elektrarn na večje strehe, parkirišča in spodbujanju skupnostnih sončnih projektov.

Investicije za omrežje

Zaveza h krepitvi omrežne infrastrukture je potrjena s finančnimi sredstvi iz Načrta za okrevanje in odpornost ter programa REPower EU, kjer je za nadgradnjo omrežja namenjenih dodatnih 20 milijonov evrov.
Ta sredstva bodo omogočila še večjo integracijo sončne energije v naš energetski sistem.

Energetska neodvisnost in priložnosti za zelene investicije

Sončna energija kot trajnostni vir energije omogoča ne samo energetsko neodvisnost, ampak tudi novo dobo okoljske zavesti in tehnološkega napredka. Sončna energija nudi najrazličnejše razvojne priložnosti tako za posameznika kot tudi za gospodarski razvoj Slovenije. Zelene investicije pa hkrati omogočajo, da lahko vsakdo prispeva k čistejši in boljši prihodnosti Slovenije.

Odgovornost do narave in družbe

Sončna energija v Sloveniji ni zgolj energetski vir, je tudi zaveza k trajnostnemu, zelenemu razvoju naše dežele. Z razvojem sončnih elektrarn ne samo sledimo svetovnim trendom, ampak aktivno soustvarjamo svet, kjer sonce ni le vir svetlobe, ampak tudi nosilec odgovornosti do narave in družbe.

Povezane novice

Viri energije

Veter

Veter je močan vir čiste, obnovljive energije. Z edinstvenim geografskim položajem, je vetrni potencial, poleg sonca, drugi najmočnejši dar narave v Sloveniji.

Sonce

Sončna energija, neskončen dar narave, ponuja izjemne možnosti za proizvodnjo elektrike. V Sloveniji imamo dovolj sonca in zato priložnost, da sončni potencial spremenimo v ključni vir naše energetske prihodnosti

Voda

Slovenija že stoletja črpa energijo iz svojih voda, ki so osnova za proizvodnjo čiste električne energije. Naše hidroelektrarne, ki so že tradicionalno ključni del energetske preskrbe, so ključne za zanesljivo prihodnost našega energetskega sistema.

Les

Lesna biomasa iz slovenskih gozdov predstavlja ključni vir obnovljive energije in igra pomembno vlogo v našem prizadevanju za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.

O projektu

Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE ozavešča, izobražuje in usposablja s ciljem čim bolj učinkovite transformacije Slovenije v nizkoogljično družbo. S svojimi aktivnostmi partnerji projekta delujejo na področjih trajnostne mobilnosti, zelenega javnega naročanja, trajnostne gradnje in učinkovite rabe energije v stavbah ter podjetjih, odpadne hrane in rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF).

Cilj je učinkovito izvajanje ključnih ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v Sloveniji do leta 2030.

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.