...

Javni uslužbenci s svojim delovanjem pomembni pri reševanju podnebne krize

Javni uslužbenci s svojim delom krojijo pomembne politike in izvajajo številne aktivnosti, povezane s področjem blaženja podnebnih sprememb. Prav tako lahko javna uprava z več 10.000 zaposlenimi z bolj okoljsko odgovornim ravnanjem močno zmanjša emisije toplogrednih plinov že na ravni organizacije in posameznikov.

V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE smo zato pripravili smernice za javne uslužbence z naslovom Javni uslužbenci kot gonilo prehoda v nizkoogljično družbo – Smernice za vključevanje blaženja podnebnih sprememb v politike, delovanje institucij in ravnanje posameznika.

Vpliv dela javnih delavcev na zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in podnebne spremembe je različen, odvisen je predvsem od ravni, na kateri delujejo, delovnega mesta, ki ga zasedajo, usmeritve in nalog njihove organizacije ter osebne angažiranosti posameznikov. Javni uslužbenci se večkrat počutijo nemočni pri uveljavljanju trajnostnih sprememb pri upravljanju organizacije in tudi pri vsebinskem delu. Zato so njihova visoka ozaveščenost, informiranost o podnebnih spremembah in trajnostnih ukrepih, seznanjenost s primeri dobrih praks ter aktivno državljanstvo še kako pomembni za to, da bodo pri svojem delu vedno upoštevali tudi vpliv na podnebje.

V smernicah so poleg osnovnih teoretičnih vsebin opisani tudi primeri dobrih praks ter nasveti za okoljsko učinkovitejše delovanje na ravni politik, organizacije ali posameznika in priporočila za dodatno branje.

Smernice so tudi podlaga za tematske delavnice za javne uslužbence, ki bodo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE izvedene vsako leto do leta 2026. Prva delavnica z naslovom Varčevanje z energijo v javnih ustanovah je bila izvedena v novembru 2019.

Smernice so dosegljive na tej povezavi.

Oglej si še ostale objave

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.