Ministra Kumer in Jevšek sta podpisala Sporazum o izvajanju ukrepa podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sredstva usmerilo v pilotne projekte agrofotovoltaike, […]
Slovenija je v zadnjih letih sprejela odločnejše zaveze za prehod na trajnostno gradnjo stavb, za razogljičenje stavbnega fonda in gospodarno ravnanje z viri in energijo v stavbah. Razogljičenje stavbnega fonda do leta 2050 je eden izmed pomembnih podnebno energetskih ciljev na ravni Evropske Unije in tudi Slovenije.
Prenova stavb mora biti celovita po obsegu in učinkih ob sočasnem ohranjanju značilnosti stavbne dediščine. Do splošne uveljavitve meril za skoraj nič-energijske stavbe pa nas loči le še pol leta. V tem obdobju nam ostaja le malo časa za prenos tehnično-tehnološko inovativnih in hkrati gospodarnih rešitev gradnje in prenove visoko energijsko učinkovitih stavb v konkretne projekte.
Država sledi zgoraj navedenim načelom, zato so tudi v okviru integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v koordinaciji Ministrstva za okolje in prostor (MOP) predvidena tridnevna brezplačna usposabljanja za ključne deležnike v procesu prenove stavbnega fonda kot gradniku postopnega prehoda v brezogljično družbo. Niz tematskih usposabljanj je namenjen tudi upravnikom večstanovanjskih stavb in njihovim strokovnjakom.
Upravniki so v strateških in drugih nacionalnih dokumentih opredeljeni kot ključni deležniki in spodbujevalci celovitih energijskih prenov večstanovanjskih stavb. Njihova dobra usposobljenost, kompetence in dodatna znanja ter veščine so tudi temelj za globlje zaupanje lastnikov oz. uporabnikov večstanovanjskih stavb do ponudnikov tovrstnih storitev.
Posebna pozornost je v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE namenjena večji prepoznavnosti usposobljenosti strokovnjakov in vplivu tega dejavnika na trgu.
Pri usposabljanju zato upoštevamo tudi:
Tema tokratnega usposabljanja je višja kakovost celovite in hkrati tudi trajnostne prenove večstanovanjskih stavb s poudarkom na večji energetski učinkovitosti (URE) in rabi obnovljivih virov energije (OVE).
Poglavitni cilji so:
Gradiva bodo dostopna preko spletne učilnice, kjer bodo imeli udeleženci dostop do dodatnih informacij o tematskih področjih usposabljanja, do virtualnega druženja in do vabil na vsakoletna tematska srečanja.
Po zaključku usposabljanja je predvideno prostovoljno individualno preverjanje znanja preko spletne učilnice. Udeleženci bodo prejeli dokazilo o uspešno zaključenem usposabljanju, ki ga lahko vključijo v svoj portfelj znanj in veščin pridobljenih v neformalnem izobraževanju.
Podrobnejši program najdete tukaj.
Ministra Kumer in Jevšek sta podpisala Sporazum o izvajanju ukrepa podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sredstva usmerilo v pilotne projekte agrofotovoltaike, […]
Uvodnega dogodka za lokalne in regionalne koordinatorje Evropskega tedna mobilnosti (ETM) se je udeležilo več kot 75 predstavnikov iz 45 občine in 11 regijskih centrov mobilnosti. Srečanje je zaznamovala predstavitev […]
Letošnja jubilejna 10. konferenca Dovolj za vse z naslovom Podnebno odgovorne in odporne skupnosti, ki sta jo organizirala Umanotera in Focus, je bila posvečena dobrim praksam prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb na lokalni […]