...

Usposabljanje upravnikov o celoviti energijski prenovi večstanovanjskih stavb

Slovenija je v zadnjih letih sprejela odločnejše zaveze za prehod na trajnostno gradnjo stavb, za razogljičenje stavbnega fonda in gospodarno ravnanje z viri in energijo v stavbah. Razogljičenje stavbnega fonda do leta 2050 je eden izmed pomembnih podnebno energetskih ciljev na ravni Evropske Unije in tudi Slovenije.

Prenova stavb mora biti celovita po obsegu in učinkih ob sočasnem ohranjanju značilnosti stavbne dediščine. Do splošne uveljavitve meril za skoraj nič-energijske stavbe pa nas loči le še pol leta. V tem obdobju nam ostaja le malo časa za prenos tehnično-tehnološko inovativnih in hkrati gospodarnih rešitev gradnje in prenove visoko energijsko učinkovitih stavb v konkretne projekte.

Država sledi zgoraj navedenim načelom, zato so tudi v okviru integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v koordinaciji Ministrstva za okolje in prostor (MOP) predvidena tridnevna brezplačna usposabljanja za ključne deležnike v procesu prenove stavbnega fonda kot gradniku postopnega prehoda v brezogljično družbo. Niz tematskih usposabljanj je namenjen tudi upravnikom večstanovanjskih stavb in njihovim strokovnjakom.

Upravniki so v strateških in drugih nacionalnih dokumentih opredeljeni kot ključni deležniki in spodbujevalci celovitih energijskih prenov večstanovanjskih stavb. Njihova dobra usposobljenost, kompetence in dodatna znanja ter veščine so tudi temelj za globlje zaupanje lastnikov oz. uporabnikov večstanovanjskih stavb do ponudnikov tovrstnih storitev.

Posebna pozornost je v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE namenjena večji prepoznavnosti usposobljenosti strokovnjakov in vplivu tega dejavnika na trgu.

Pri usposabljanju zato upoštevamo tudi:

  • možnosti integracije pridobljenega znanja, veščin in kompetenc v javne in druge razpise ter programe nepovratnih finančnih spodbud in ugodnejših kreditov za obravnavana področja,
  • postopke in pogoje za prepoznavanje in priznavanje pridobljenega znanja, veščin in kompetenc oseb usposobljenih v neformalnem izobraževanju in morebitno vključevanje dokazil o usposobljenosti kadrov v postopku priznavanja kvalifikacij.

Tema tokratnega usposabljanja je višja kakovost celovite in hkrati tudi trajnostne prenove večstanovanjskih stavb s poudarkom na večji energetski učinkovitosti (URE) in rabi obnovljivih virov energije (OVE).

Poglavitni cilji so:

  • usposobitev upravnikov za celovito energijsko prenovo večstanovanjskih stavb,
  • večja družbena prepoznavnost ključnih znanj in veščin, povezanih z energijsko prenovo,
  • boljša preglednost nad usposobljenostjo oseb na trgu dela (sistem za evidentiranje znanja, veščin in kompetenc pridobljenih v neformalnem učenju),
  • vzpostavitev konkurenčne prednosti na trgu dela za zaposlene, ki uspešno opravijo neformalno izobraževanje in to izkažejo z dokazilom.

Gradiva bodo dostopna preko spletne učilnice, kjer bodo imeli udeleženci dostop do dodatnih informacij o tematskih področjih usposabljanja, do virtualnega druženja in do vabil na vsakoletna tematska srečanja.

Po zaključku usposabljanja je predvideno prostovoljno individualno preverjanje znanja preko spletne učilnice. Udeleženci bodo prejeli dokazilo o uspešno zaključenem usposabljanju, ki ga lahko vključijo v svoj portfelj znanj in veščin pridobljenih v neformalnem izobraževanju.

Podrobnejši program najdete tukaj.

Oglej si še ostale objave

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.