Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Promet je v urbanih in drugih okoljih z velikimi gostotami prometa postal glavni onesnaževalec ozračja. Izjemno visoka odvisnost prometa od fosilnih goriv, ga uvršča med največje vire toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. V letu 2018 je promet predstavljal kar 52,9 odstotkov emisij toplogrednih plinov.
Gre za sektor z najhitreje rastočimi izpusti ogljikovega dioksida; z naraščanjem prometa se namreč veča poraba goriva, povečujejo pa se tudi onesnaženje zraka, hrup, zastoji, nesreče in poraba prostora.
Ko govorimo o trajnostni mobilnosti, se osredotočamo na načine mobilnosti, pri čemer upoštevamo hierarhijo trajnostnih načinov mobilnosti. V skladu s tem dajemo prednost aktivni mobilnosti, kot sta kolesarjenje in pešačenje, sledi javni prevozin nato odgovorna raba osebnih avtomobilov.
Preveri, koliko te stane tvoj avtomobil
Preveri koliko te dejansko stane tvoj avtomobil – partner v našem projektu – Focus, društvo za sonaraven razvoj, je na svoji spletni strani pripravil informativni izračun stroškov avtomobila – tukaj. Kalkulator ti omogoča tudi preračun v emisije ogljikovega dioksida, obenem pa lahko izveš tudi koliko dni na teden/mesec oddelaš zgolj za svoj avtomobil. Alternative so lahko ugodnejše, bolj varne in manj stresne.
V Sloveniji opravimo 68 odstotkov potovanj z avtomobilom. Obstajajo alternative!
Ste vedeli, da ima 76 odstotkov prebivalcev Slovenije najbližje avtobusno postajališče v oddaljenosti, manjši od 500 m, kar dobrih 91 odstotkov pa v oddaljenosti, manjši od 1000 m? Vse več občin pravtako omogoča izposojo koles in se usmerja v ureditve poti za pešce. A vsem se kdaj zgodi, da iz različnih vzrokov uporaba javnega prevoza, hoja ali kolesarjenje niso smotrni in je vožnja z avtomobilom neizogibna.
Kljub temu, da uporabljaš avtomobil lahko še vedno prispevaš k nižjim emisijam toplogrednih plinov in zmanjšanju številnih negativnih posledic vožnje z avtomobilom. Kako? Z odgovorno rabo!
Sopotništvo
Sopotništvo ali carpooling je delitev vožnje z osebnim avtomobilom tako, da se vozniku pridruži več sopotnikov. V rabi lahko zasledite tudi izraza skupna vožnja in skupinska vožnja. Gre za to, da vozniki ponujajo, potniki pa iščejo prevoz za potovanja (večinoma preko spleta ali mobilnih aplikacij). Voznik in sopotniki se dogovorijo o deljenju stroškov, stičnih točkah in drugih podrobnostih, kot so količina prtljage ipd. Nato se ob dogovorjeni uri in kraju sestanejo in skupaj nadaljujejo svojo pot. Portala za iskanje sopotništva v Sloveniji: prevoz.org in peljime.si Poznaš še kakšnega? Sporoči nam!
Deljenje avtomobila
Osnovni namen deljenja avtomobila ali carsharinga je v tem, da posamezniki pridobijo prednosti osebnega vozila brez stroškov in obveznosti, ki jih prinaša lastništvo avtomobila (brez stroškov registracije, servisiranja in nakupa avtomobila…). Deljenje avtomobila je razvito v več državah, obstajajo pa razlike med posameznimi organiziranimi sistemi. Lahko gre za družbo z lastno floto, lahko so v sistem vključeni posamezniki, ki delijo svoj lasten avtomobil, v sistem pa so lahko vključena tudi podjetja, ki svojih avtomobilov ne potrebujejo v popoldanskem času ali med vikendi. V večini primerov pa gre za organizirano obliko izposoje na urbanem območju, kjer je gostota prebivalcev večja. V Sloveniji delujeta dva ponudnika: Avant2go in Share’ngo. Poznaš še kakšnega? Sporoči nam!
Naj bo vožnja z avtomobilom cenejša, bolj varna in bolj učinkovita
Ko se vožnji z avtomobilom ne morete izogniti, lahko kljub uporabi avtomobila omejite svoj vpliv na okolje in zdravje. Z odgovorno rabo avtomobila lahko bistveno pripomoremo k znižanju stroškov in količine izpustov, glavni korak pa je povečanje učinkovitosti rabe avtomobila oziroma čim manj porabe goriva.
Učinkovitejša vozila na sto kilometrov porabijo le štiri litre goriva ali celo manj, poleg tega pa na porabo goriva vpliva tudi:
– stanje pnevmatik
Premalo napihnjene gume lahko zaradi večjega upora povečajo porabo goriva do 4 odstotke.
Namig: Vsaj enkrat na mesec preveri tlak v gumah in sicer takrat, ko so gume “hladne” (ko vozilo ni bilo uporabljeno več kot 3 ure ali za več kot 2 km)
Vožnja v nižji prestavi kot je potrebna, prekomerno porablja gorivo, kakor tudi vožnja v najvišji prestavi po klancih in ovinkih.
Namig: Čimprej menjaj v najvišjo prestavo.
Bolj kot je avto obremenjen, težje deluje motor in večja je poraba goriva.
Namig: Odstrani nepotrebne predmete iz prtljažnika in z zadnjih sedežev, saj tako zmanjšaš skupno težo.
Prekomerna uporaba klimatske naprave do 5 odstotkov poveča porabo goriva in izpust ogljikovega dioksida.
Namig: Vključi klimatsko napravo samo, ko je to potrebno.
Odprta okna zaradi zračnega upora povzročata višjo porabo goriva in izpuste ogljikovega dioksida.
Namig: Zapri okna, še zlasti pri večji hitrosti ter odstrani strešne prtljažnike, ko jih ne uporabljaš. Izpuste ogljikovega dioksida lahko tako zmanjšaš do 10 odstotkov.
Prispevaj svoj del k nižjim emisijam toplogrednih plinov!
Vsako dejanje šteje, vsak dan!
Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
V Sloveniji trenutno še ne obstaja sistem rednega zbiranja podatkov, ki bi se koristil za spremljanje emisij v sektorju raba zemljišč, sprememba rabe zemljišč in gozdarstvo (LULUCF). Sedanji sistem občasnega […]
Promet je v urbanih in drugih okoljih z velikimi gostotami prometa postal glavni onesnaževalec ozračja. Izjemno visoka odvisnost prometa od fosilnih goriv, ga uvršča med največje vire toplogrednih plinov, ki […]