Prekomerna potrošnja predstavlja obsežen okoljski problem, saj potrošniki zelo pogosto kupujemo tudi izdelke, ki jih ne potrebujemo. Poleg tega da smo odgovorni za velike količine odpadkov, ki pri tem nastanejo, smo odgovorni tudi za zapravljeno uporabljeno energijo. Z vsakim predmetom, za katerega smo se odločili, da ga bomo zavrgli, posledično povečamo podnebne stroške tega predmeta. Energija, ki se porabi za izdelavo novih izdelkov, v veliki večini temelji na fosilnih gorivih, katerih izpusti povzročajo podnebne spremembe.
Zato je pomembno poiskati rešitve, ki ustrezajo našim potrebam in so okolju prijazne. Rešitev, ki jo že imamo v Sloveniji, je izposojevalnica različnih predmetov. Predmete, ki jih vsakodnevno ne potrebujete, si lahko izposodite v knjižnici. Zakaj bi kupovali nov šivalni stroj ali drsalke, če oboje potrebujete le nekajkrat na leto? Koncept je preprost: če želite uporabiti katerikoli izdelek, ki je na voljo v knjižnjici, morate najprej podariti predmet iz njihove t.i. liste reči, vplačati članarino, oziroma narediti korak naprej in prispevati 30 ur prostovoljnega dela.
Slovenska izposojevalnica predmetov – Knjižnica REČI
Vir: Knjižnica REČI. 2020.
Ustanovitelji knjižnice REČI si želijo, da se njihova misija razširi po Sloveniji, ter da se koncept izposojevalnice najrazličnejših predmetov uresniči v še kakšnem slovenskem mestu.
Oglaševalska kampanja z močnim vizualnim sporočilom nagovarja slehernega posameznika. Namen kampanje je spodbuditi čustveni odziv, izzvati razmislek o naših trenutnih okoljskih praksah in nas motivirati za spremembe v smeri bolj trajnostnega življenja.
S podnebnimi spremembami, vetrolomi in lubadarskimi žarišči se je bolj uveljavila strojna sečnja, ki je do gozda agresivnejša. Da je bila glede podnebnih sprememb pred leti nekoliko skeptična, saj je […]
Gozdarski inštitut Slovenije v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE skrbi tudi za ozaveščanje šolarjev o pomenu ohranjanja travnikov – tako z vidika biotske pestrosti kot blaženja podnebnih sprememb. Na naravoslovnih dnevih, […]
Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.
Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.