...

Skupna raba namesto nakupa – Knjižnica REČI

Prekomerna potrošnja predstavlja obsežen okoljski problem, saj potrošniki zelo pogosto kupujemo tudi izdelke, ki jih ne potrebujemo. Poleg tega da smo odgovorni za velike količine odpadkov, ki pri tem nastanejo, smo odgovorni tudi za zapravljeno uporabljeno energijo. Z vsakim predmetom, za katerega smo se odločili, da ga bomo zavrgli, posledično povečamo podnebne stroške tega predmeta. Energija, ki se porabi za izdelavo novih izdelkov, v veliki večini temelji na fosilnih gorivih, katerih izpusti povzročajo podnebne spremembe.

Zato je pomembno poiskati rešitve, ki ustrezajo našim potrebam in so okolju prijazne. Rešitev, ki jo že imamo v Sloveniji, je izposojevalnica različnih predmetov. Predmete, ki jih vsakodnevno ne potrebujete, si lahko izposodite v knjižnici. Zakaj bi kupovali nov šivalni stroj ali drsalke, če oboje potrebujete le nekajkrat na leto? Koncept je preprost: če želite uporabiti katerikoli izdelek, ki je na voljo v knjižnjici, morate najprej podariti predmet iz njihove t.i. liste reči, vplačati članarino, oziroma narediti korak naprej in prispevati 30 ur prostovoljnega dela.

Slovenska izposojevalnica predmetov – Knjižnica REČI

Vir: Knjižnica REČI. 2020.

Ustanovitelji knjižnice REČI si želijo, da se njihova misija razširi po Sloveniji, ter da se koncept izposojevalnice najrazličnejših predmetov uresniči v še kakšnem slovenskem mestu.

Več o izposojevalnici lahko preberete na njihovi spletni strani: https://www.knjiznicareci.si/

Oglej si še ostale objave

Novica
06/03/20

Potrebujete pomoč pri javnem naročanju okolju prijaznih predmetov? Skladno z Uredbo o zelenem javnem naročanju je potrebno pri naročanju določenih predmetov upoštevati okoljske vidike. Z namenom zagotavljanja enostavnejše in kvalitetnejše […]

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.