Dobri praksi: zadrugi, ki delujeta skrbno do okolja in podnebja (video)
Objavljeno 15. 01. 2021
Tradicionalno so zadruge v Sloveniji dejavne predvsem na področju kmetijstva, vendar v zadnjih letih vse bolj izstopajo iz tega polja in nadgrajujejo svoje klasične kmetijske dejavnosti. Pri tem zastopajo tako individualne potrebe članov kot skupne potrebe zadruge, mnoge med njimi pa posredno ščitijo tudi interese okolja in s svojim delovanjem prispevajo k hitrejšemu prehodu v nizkoogljično družbo.
Okoljski organizaciji Focus in Umanotera skozi video predstavljata zadrugi, ki sta ju prepoznali kot dobri praksi trajnostnega upravljanja z viri skupnosti in kot taki uvrstili na zemljevid na platformi Dovolj za vse, ki jo nevladni organizaciji ustvarjata v okviru projekta LIFE IP Care4Climate.
Zadruga Konopko (video) raziskuje in ozavešča o možnostih uporabe industrijske konoplje, ki je vsestransko uporabna, nezahtevna za gojenje in okolju prijazna rastlina s potencialom za zmanjševanje ogljičnega odtisa. Konopko v praksi kaže in širi glas o tem, da je to super rastlina krožnega gospodarstva in da ima lahko pomembno vlogo pri varovanju naravnih virov ter blaženju vpliva kmetijstva na podnebne spremembe. Rastlina konoplje naj bi letno uskladiščila v povprečju 0,6 tone ogljikovega dioksida na hektar. Več
Zadruga Zemlja & Morje (video) spodbuja ekološko kmetovanje, ki je oblika pridelave hrane z najmanjšim vplivom na podnebje. Lokalne šole, vrtce in druge kupce oskrbujejo izključno s slovensko sezonsko hrano, ki je pridelana na človeku in okolju prijazen način. Člani v praksi izpostavljajo pomembnost kratkih dobavnih verig in se trudijo, da ima tudi prodaja njihovih izdelkov ter pridelkov čim nižji ogljični odtis. Posredno ozaveščajo ljudi o vplivu njihovih potrošniških izbir na podnebne spremembe. Več
Skupno je na zemljevidu #DovoljZaVse več kot 60 praks, ki so dejavne na petih področjih trajnostnega upravljanja. Zadruga za razvoj trajnostne pridelave in predelave konoplje je dobra praksa na področju lokalnega krožnega gospodarstva in trajnostne potrošnje, medtem ko je Zadruga ekoloških proizvajalcev Istre prepoznana kot dobra praksa na področju samooskrbe s hrano. Več informacij najdete na www.dovoljzavse.si, glas o domačih in tujih dobrih praksah pa organizaciji širita tudi na Facebook profilu Dovolj za vse.
Lepo vabljeni k predlaganju novih dobrih praks! Vnesete jih lahko zelo preprosto kar prek spletnega obrazca.
Oglaševalska kampanja z močnim vizualnim sporočilom nagovarja slehernega posameznika. Namen kampanje je spodbuditi čustveni odziv, izzvati razmislek o naših trenutnih okoljskih praksah in nas motivirati za spremembe v smeri bolj trajnostnega življenja.
S podnebnimi spremembami, vetrolomi in lubadarskimi žarišči se je bolj uveljavila strojna sečnja, ki je do gozda agresivnejša. Da je bila glede podnebnih sprememb pred leti nekoliko skeptična, saj je […]
Gozdarski inštitut Slovenije v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE skrbi tudi za ozaveščanje šolarjev o pomenu ohranjanja travnikov – tako z vidika biotske pestrosti kot blaženja podnebnih sprememb. Na naravoslovnih dnevih, […]
Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.
Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.