V nagradnem natečaju, ki ga je od novembra 2024 do marca 2025 izvajalo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z Ekošolo, je […]
Predlogi prinašajo ukrepe, s katerimi bo mogoče velikopotezno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, kot to določa Evropski podnebni zakon. Med predlaganimi ukrepi so med drugim:
Pri sistemu trgovanja z emisijami (ETS) Komisija predlaga, da se zgornja meja skupnih emisij nadalje zniža, letna stopnja njihovega zmanjšanja pa poveča. Z uredbo o porazdelitvi bremen se državam članicam določajo velikopoteznejši cilji za zmanjšanje emisij iz stavb, cestnega prometa, kmetijstva in odpadkov. Cilji še naprej temeljijo na merilu bruto družbenega proizvoda na prebivalca z upoštevanjem stroškovne učinkovitosti.
Slovensko predsedstvo meni, da je za učinkovito doseganje ciljev vsake države članice ključnega pomena omogočanje prožnosti. Države članice imajo različne izhodiščne položaje in se ukvarjajo z različnimi okoliščinami, zato univerzalnih rešitev ni. Doseči pa moramo skupni cilj – izpolnjevanje naših podnebnih zavez.
Ministrstvo za okolje in prostor bo tako nadaljevalo z doslednim in ambicioznim izvajanjem agende Zelenega dogovora in uresničevanja ciljev, zastavljenih v okviru Tria (z Nemčijo in Portugalsko), zlasti na področju podnebnih sprememb, biotske raznovrstnosti in krožnega gospodarstva.
Minister Vizjak je ob tem še poudaril, da bo Slovenija nadaljevala z uresničevanjem cilja, da EU ohrani vodilno vlogo na mednarodni ravni na področju boja proti podnebnih spremembam in na področju biotske raznovrstnosti. V luči tega bo slovensko predsedstvo 20. in 21. julija, na neformalnem srečanju ministrov za okolje, začelo z izmenjavo mnenj o podnebno-energetskem zakonodajnem svežnju Fit for 55 (Pripravljeni na 55). Gre za pomemben sveženj z okoljskimi in drugimi politikami, s katerimi bo mogoče doseči znižanje toplogrednih plinov (TPG) za vsaj 55 % glede na leto 1990.
»Zagotovili bomo koherenten in celovit pristop pri obravnavi posameznih dosjejev, na vseh relevantnih delovnih skupinah in formacijah sveta« je poudaril minister Andrej Vizjak.
Komisija predlaga tudi nov mehanizem za ogljično prilagoditev na mejah, ki bo po vzoru sistema ETS določal cene ogljika za uvoz določenih produktov. To bo preprečilo selitev industrije iz EU v tretje države in spodbudilo proizvajalce iz teh držav k zmanjšanju emisij.
Izvršni podpredsednik Komisije za evropski zeleni dogovor Frans Timmermans je dejal: „To je odločilno desetletje v boju proti podnebni krizi in izgubi biotske raznovrstnosti. Evropska unija si je zadala ambiciozne cilje in danes predstavljamo, kako jih lahko uresničimo. Da vsem zagotovimo zeleno in zdravo prihodnost, bodo potrebna znatna prizadevanja v vseh sektorjih in vseh državah članicah. Kot celota bodo naši predlogi spodbudili potrebne spremembe, vsem državljankam in državljanom omogočili, da čim prej izkoristijo prednosti podnebnih ukrepov, ter zagotovili podporo najranljivejšim gospodinjstvom. Naš prehod bo pravičen, zelen in konkurenčen.“
Več si lahko preberete tudi na povezavi, na strani Evropske komisije.
V nagradnem natečaju, ki ga je od novembra 2024 do marca 2025 izvajalo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z Ekošolo, je […]
Ob današnjem Slovenskem dnevu brez zavržene hrane je v organizaciji Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter društva Ekologi brez meja potekal nacionalni posvet […]
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je danes začelo pomladno akcijo izpolnjevanja kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane, ki bo trajala do 23. maja 2025. V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE so […]