...

Strokovni posvet o izzivih in strateških usmeritvah sektorja ogrevanja in hlajenja v Sloveniji

V petek, 10. 12. 2021 med 9. in 11. uro, je potekal spletni strokovni posvet z razpravo o izzivih in strateških usmeritvah sektorja ogrevanja in hlajenja v Sloveniji.

Področje ogrevanja in hlajenja v Sloveniji je bilo naslovljeno tudi v projektih LIFE Podnebna pot 2050 in LIFE Care4Climate, v okviru slednjega med drugim poteka priprava Strategije ogrevanja in hlajenja do leta 2050. Strategija bo predstavljala tudi pomembno izhodišče za oblikovanje rešitev glede oskrbe s toploto v okviru lokalnih energetskih konceptov, ki morajo usmerjati energetski prehod na lokalni ravni in s tem prispevati k doseganju ciljev na nacionalni ravni in v EU. Sodelovanje in povezovanje deležnikov je pri tem izjemnega pomena.

Energetska učinkovitost, raba obnovljivih virov energije, zanesljivost, energetska neodvisnost, prožnost, povezljivost, spoštovanje načel krožnega gospodarstva in podobno so postulati energetskih sistemov prihodnosti. Ta veljajo tudi za sektor ogrevanja in hlajenja, ki je soočen z nujnostjo pospešenega opuščanja fosilnih goriv in uvajanja stroškovno učinkovite in podnebju prijazne mešanice energetskih virov za ogrevanje in hlajenje stavb ter procesov. Proces razogljičenja ogrevanja in hlajenja v Sloveniji bistveno ovirata pomanjkanje jasnih dolgoročnih usmeritev in ciljev na tem področju ter neusklajene strategije posameznih sektorjev, kar je še posebno opazno pri razvoju energetske infrastrukture, zato je ustrezna opredelitev strateških usmeritev ključnega pomena.

Vabljeni k prebiranju gradiva v priloženih dokumentih.

Strategija_ogrevanja_in_hlajenja_Izhodisca.pdf

Strategija_ogrevanja_in_hlajenja_Usmeritve.pdf

Oglej si še ostale objave

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.