Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Skupnostno vrtnarjenje lahko pomembno prispeva k družbeni povezanosti in dobremu počutju v lokalnem okolju. Poleg spodbujanja samooskrbe in pridelave hrane z res nizkim ogljičnim odtisom ter trajnostnega urejanja prostora imajo skupnostni vrtovi pozitivne učinke tako na ravni posameznikov kot na ravni ožje in širše skupnosti. Izpostavljamo nekaj dobrih praks.
Lojtrin skupnostni vrt v okolici Litije
V Focusu, ki v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE izvaja promocijo dobrih praks trajnostnega upravljanja z viri skupnosti na platformi dovoljzavse.si, skozi video predstavitev izpostavljajo skupnostni vrt v okolici Litije, nad katerim bdi lokalno Društvo Lojtra. Štirje posamezniki so ga pred štirimi leti vzpostavili z namenom približati samooskrbo in ponuditi izkušnjo spoznavanja pridelave hrane izključno s pomočjo narave čim širšemu krogu ljudi.
Delo na Lojtrinem vrtu večinoma poteka v obliki delovnih akcij, na katerih se jim lahko pridruži praktično vsak. Pogosto jim dodajo tudi izobraževalno noto ter prepletajo sonaravno vrtnarjenje z drugimi temami (permakultura, skupnostno upravljanje z viri, solidarnost, globalno učenje…).
Lojtrin skupnostni vrt deluje po principu ‘kar se posadi, to se razdeli‘. Viške ekološko pridelane hrane, sadike in potaknjence pa delijo tudi širše.
Gre za lep primer, kako se lahko skozi načine delovanja skupnostnega vrta razvijajo tudi prakse delitve, medsebojne pomoči ter razni drugi programi. Združevanje podobno mislečih na skupnostnih akcijah na Lojtrinem vrtu je odprlo poligon za razvoj tudi drugih trajnostnih idej in akcij, ki so nastale kot odziv na potrebe lokalne skupnosti.
Vrt je bil dodan na zemljevid Dovolj za vse kot dobra praksa spodbujanja lokalne samooskrbe s hrano.
* spodnji video je bil posnet pred spremembo najemnih pogojev, zaradi katerih je jeseni 2021 Društvo Lojtra zapustilo Koblerjevo hišo.
Kako urediti skupnostni vrt?
Več o skupnostnem vrtnarjenju in o tem, kako urediti skupnostni vrt, lahko preberete v Priročniku za ureditev skupnostnega vrta. Njegov namen je predstaviti posamezne korake in s tem pobudnikom olajšati izvedbo projektov, ki se nanašajo na samooskrbo in samoorganizacijo v urbanem okolju.
Na Dovolj za vse zemljevidu domačih dobrih praks pa sicer poleg Lojtrinega skupnostnega vrta najdemo še nekaj primerov skupnostnih vrtov, ki so med seboj precej različni:
Če poznate še kakšen primer skupnostnega vrta, vabljeni, da pošljete predlog za dopolnitev seznama na info@dovoljzavse.si ali pa ga vnesete prek obrazca na tej povezavi.
Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
V okviru komunikacijskega sklopa projekta (podrobneje akcija E3 »Mreženje z LIFE in ne-LIFE projekti«) se je ekipa LIFE IP Care4Climate udeležila obiska, ki ga je Ministrstvo za okolje in prostor […]
Podnebni opomin, ki ga ne smemo preslišati: Na vroči strani Alp »Nazorni prikaz posledic podnebnih sprememb v Sloveniji je opomin vsem nam,« so se strinjali govorci ob današnji otvoritvi Umanoterine […]