Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Pod okriljem integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (2019-2026, www.care4climate.si), ki ga vodi ministrstvo za okolje in prostor (MOP), GI ZRMK in ZAG razvijata slovenske kazalnike trajnostne gradnje (SLO kTG), temelječe na evropski okvirni shemi Level(s). Z uvedbo kazalnikov trajnostne gradnje in pripadajočih meril bo Slovenija pridobila pregledno celovito vrednotenje vplivov gradnje in prenove stavb v vseh fazah njihovega življenjskega cikla, kar bo pripomoglo k doseganju ključnih ciljev za njen prehod v nizkoogljično družbo.
Pripravljena je prva, alfa različica SLO kTG, ki je prilagojena za Slovenijo, in je od novembra 2021 do maja 2022 na voljo za testno uporabo.
Zainteresirani strokovnjaki in odločevalci se lahko v testiranje alfa različice SLO kTG vključijo na e-platformi trajnostne gradnje (www.kazalnikitrajnostnegradnje.si).
Na e-platformi so na voljo:
Kdo lahko sodeluje v testiranju kazalnikov trajnostne gradnje?
K sodelovanju pri testiranju alfa različice SLO kTG vabimo zainteresirano strokovno javnost: projektante, arhitekte, inženirje, raziskovalce in druge strokovnjake s področja trajnostne gradnje,akademski krog in študente, pa tudi odločevalce, stanovske organizacije, zakonodajalce, investitorje iz javnega in zasebnega sektorja, proizvajalce in dobavitelje gradbenih proizvodov, izvajalce in drugo zainteresirano strokovno javnost s področja graditve stavb.
Strokovnjaki primernost in uporabnost alfa različice SLO kTG najprej preverijo s »krovnim pristopom«, kar pomeni, da se na e-platformi seznanijo z vsebino kazalnikov in postopki za določanje njihove vrednosti ter podajo svoje mnenje o kazalnikih, njihovi sistemski vključitvi v postopke graditve trajnostnih stavb in morebitne predloge za prilagoditve.
Zainteresirani strokovnjaki za trajnostno gradnjo testiranje nadaljujejo s testno uporabo izbranih kazalnikov na primeru stavbe z njihovim računskim ovrednotenjem ob uporabi dostopnih programskih orodij in podatkov, ki so na voljo v fazi podrobnega načrtovanja.
Kaj zajema testna uporaba alfa različice SLO kTG?
Prijava za testiranje alfa različice SLO kTG
Strokovnjak, ki ga zanima testna uporaba SLO kTG, se najprej registrira na spletni platformi www.kazalnikitrajnostnegradnje.si. Z registracijo lahko dostopa do gradiva v spletni aplikaciji in skrbnikom posameznega kazalnika postavi vprašanja in pripombe na podlagi pregleda gradiva, kakor je predvideno v okviru »krovnega pristopa« k testiranju.
Strokovnjak, ki nadaljuje testiranje kazalnikov po »podrobnem pristopu« in načrtuje testno uporabo izbranih SLO kTG na primeru stavbe, svoje sodelovanje napove. Ekipa razvijalcev SLO kTG bo tako sodelujočim strokovnjakom ponudila strokovno podporo posamično in na tematskih srečanjih.
Namen in cilji testiranja alfa različice SLO kTG
Namen testiranja alfa različice SLO kTG je pridobiti mnenje strokovne javnosti o primernosti in uporabnosti kazalnikov, ki temeljijo na evropskem okviru Level(s), za slovensko gradbeno prakso. Na podlagi povratnih informacij in izkušenj iz testiranja SLO kTG se bodo v nadaljevanju poenotila izhodišča, podatkovni viri in računski postopki za določitev vrednosti posameznih kazalnikov. Ti morajo biti kar najbolj navezani na notranjo zakonodajo s področja graditve, računske metode in programska orodja v našem prostoru ter uveljavljene postopke graditve. Zato bodo izkušnje iz testne faze vgrajene v naslednjo, beta različico SLO kTG, katere uporaba v pilotnih projektih je predvidena v obdobju 2023-2024.
Državni načrti z uporabo SLO kTG v prihodnje so veliki glede podpore trajnostni gradnji in sistemu zelenega javnega naročanja, za kar potrebujemo kakovostna merila za trajnostnost stavb na eni strani in na drugi strani usposobljene strokovnjake, ki bodo ob uporabi trajnostnih meril podpirali uvajanje krožnega gospodarstva in zelene preobrazbe v grajenem okolju.
Vabljeni k sodelovanju!
Ekipa SLO kTG v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE
Več informacij o testni uporabi alfa različice SLO kTG: po e-pošti: info@kazalnikitrajnostnegradnje.si.
Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Ministrica Mateja Čalušić se je udeležila otvoritve nove igralne enote gozd v Minicityju. Projekt je nastal pod pokroviteljstvom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Sredstva za izvedbo projekta so bila […]
Program Ekošola in Lidl Slovenija z letošnjim šolskim letom začenjata prenovljeno sezono projekta Hrana ni za tjavendan (HNZT). Z njim že 11. leto zapored ozaveščata mlade o izzivih, povezanih z […]