...

Kuhinjski dnevniki odpadne hrane

Projekt Dnevniki odpadne hrane v izvedbi Ministrstva za okolje in prostor Republike Slovenije je najobsežnejša raziskava o količinah odpadne hrane v gospodinjstvih v Sloveniji. Traja od 20. aprila do 20. junija 2022.

Kuhinjski dnevnik odpadne hrane je dnevnik beleženja količin odpadne hrane, ki nastane v gospodinjstvu. Gospodinjstva, ki bodo v raziskavi sodelovala, bodo sedem zaporednih dni beležila vrsto hrane, ki jo zavržejo (npr. pekovski, mlečni izdelki, testenine ipd.), njeno sestavo – užitni ali neužitni del, in navedla podatke o tem, kako so s to hrano ravnala – so jo zavrgla med biološke odpadke ali na kompost.

S sodelovanjem v raziskavi bodo gospodinjstva prispevala dragocene podatke o količini odpadne hrane za dopolnitev podatkov, ki jih vsako leto objavi Statistični urad Republike Slovenije (SURS). Pridobljeni podatki bodo pomagali tudi pri oblikovanju ukrepov za zmanjševanje oziroma preprečevanje nastajanja odpadne hrane ter za ozaveščanje ljudi.

Gospodinjstva bodo z izpolnjevanjem kuhinjskega dnevnika obenem lahko preverila koliko hrane zares zavržejo in katera hrana jim največkrat ostaja. S temi rezultati bodo lažje sprejela majhne spremembe v vsakdanjem življenju in s tem prihranila denar.

K sodelovanju vabijo čim večje število gospodinjstev. Vsi vpisani podatki bodo uporabljeni samo za namen projekta LIFE IP CARE4CLIMATE. Kakovostni podatki so osnova za pripravo učinkovitih ukrepov za zmanjševanje oziroma preprečevanje nastajanja odpadne hrane.

Na povezavi najdete natančna navodila za izpolnjevanje dnevnikov in obrazec za sodelovanje v raziskavi ter zanimive informacije o odpadni hrani v Sloveniji in napotke za njeno zmanjšanje.

Vsak sodelujoči, ki bo sedem zaporednih dni izpolnjevali dnevnik, bo prejel praktično nagrado.

Vljudno vabljeni k sodelovanju.

Oglej si še ostale objave

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.