Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Projekt Dnevniki odpadne hrane v izvedbi Ministrstva za okolje in prostor Republike Slovenije je najobsežnejša raziskava o količinah odpadne hrane v gospodinjstvih v Sloveniji. Traja od 20. aprila do 20. junija 2022.
Kuhinjski dnevnik odpadne hrane je dnevnik beleženja količin odpadne hrane, ki nastane v gospodinjstvu. Gospodinjstva, ki bodo v raziskavi sodelovala, bodo sedem zaporednih dni beležila vrsto hrane, ki jo zavržejo (npr. pekovski, mlečni izdelki, testenine ipd.), njeno sestavo – užitni ali neužitni del, in navedla podatke o tem, kako so s to hrano ravnala – so jo zavrgla med biološke odpadke ali na kompost.
S sodelovanjem v raziskavi bodo gospodinjstva prispevala dragocene podatke o količini odpadne hrane za dopolnitev podatkov, ki jih vsako leto objavi Statistični urad Republike Slovenije (SURS). Pridobljeni podatki bodo pomagali tudi pri oblikovanju ukrepov za zmanjševanje oziroma preprečevanje nastajanja odpadne hrane ter za ozaveščanje ljudi.
Gospodinjstva bodo z izpolnjevanjem kuhinjskega dnevnika obenem lahko preverila koliko hrane zares zavržejo in katera hrana jim največkrat ostaja. S temi rezultati bodo lažje sprejela majhne spremembe v vsakdanjem življenju in s tem prihranila denar.
K sodelovanju vabijo čim večje število gospodinjstev. Vsi vpisani podatki bodo uporabljeni samo za namen projekta LIFE IP CARE4CLIMATE. Kakovostni podatki so osnova za pripravo učinkovitih ukrepov za zmanjševanje oziroma preprečevanje nastajanja odpadne hrane.
Na povezavi najdete natančna navodila za izpolnjevanje dnevnikov in obrazec za sodelovanje v raziskavi ter zanimive informacije o odpadni hrani v Sloveniji in napotke za njeno zmanjšanje.
Vsak sodelujoči, ki bo sedem zaporednih dni izpolnjevali dnevnik, bo prejel praktično nagrado.
Vljudno vabljeni k sodelovanju.
Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Ministrica Mateja Čalušić se je udeležila otvoritve nove igralne enote gozd v Minicityju. Projekt je nastal pod pokroviteljstvom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Sredstva za izvedbo projekta so bila […]
Program Ekošola in Lidl Slovenija z letošnjim šolskim letom začenjata prenovljeno sezono projekta Hrana ni za tjavendan (HNZT). Z njim že 11. leto zapored ozaveščata mlade o izzivih, povezanih z […]