...

O pomenu rabe lesa osveščali osnovnošolce

Gozdovi v procesu fotosinteze iz ozračja odvzamejo ogljikov dioksid (CO2) in ga v obliki ogljika shranijo v lesno biomaso. Če les pridobivamo in uporabljamo trajnostno, so lahko lesni izdelki dobro skladišče ogljika in tako prispevajo k blaženju podnebnih sprememb. Tehniški dnevi za osnovnošolce so del aktivnosti informiranja in ozaveščanja v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE, med drugim tudi o pomenu gozdov in trajnostni rabe lesa.

Konec novembra smo se zato pridružili učencem štirih 4. razredov OŠ Preserje pri Radomljah in zanje organizirali tehniška dneva, v okviru katerih smo pripravili raznolike aktivnosti: predavanje o rabi lesa in lesnih izdelkov v vsakdanjem življenju, kviz “lesene” male sive celice, delavnico izdelovanja božičnih drevesc in igre “tri v vrsto” iz lesa.

Četrtošolci so se zagreto lotili brušenja pripravljenih letvic iz žagarskih ostankov (odpadnega lesa), ki jih je poklonil Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete iz Ljubljane in sestavljanja vsak svojega drevesca ter s premislekom odgovarjali na zastavljena vprašanja na “lesenem” kvizu. Na delavnicah so se otroci seznanili z lastnostmi lesa različnih drevesnih vrst in preko igre spoznali pomen uporabe lesa, krepili ročne spretnosti ter hkrati pilili veščine sodelovanja v skupini. Poleg že poznane uporabe lesnih izdelkov so učenci na tehničnem dnevu izvedeli tudi nekaj o pomenu rabe lesa z vidika blaženja podnebnih sprememb. »Uporaba žaganega lesa, kakršnega smo uporabili za lesne izdelke, namreč lahko pomeni hrambo ogljika za vsaj 35 let,” je med drugim povedal dr. Boštjan Mali z Gozdarskega inštituta Slovenije.

Izdelane lesene smrečice so učenci odnesli domov, z njihovo pomočjo pa bodo o slišanem lahko podučili tudi starše. Izdelane lesene igre “tri v vrsto” bomo v imenu projekta CARE4CLIMATE in šolarjev podarili različnim socialno-varstvenim zavodom.

Foto: S. Zidar

Oglej si še ostale objave

Novica
21/02/22

Za celovitejšo predstavitev družbenih, gospodarskih in okoljskih koristi skupnostnih praks je v okviru LIFE IP CARE4CLIMATE na pobudo Focusa in Umanotere nastala študija “Podnebne pobude, ki jih vodijo skupnosti. Družbene, gospodarske […]

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.