Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
V Hiši Evropske Unije je bilo v ponedeljek, 28. novembra 2022, ustanovljeno Stičišče za trajnostno prenovo in gradnjo stavb. Stičišče povezuje raznovrstne akterje, ki želijo doseči čim širše uveljavljanje trajnostne prenove in gradnje stavb v Sloveniji. Na strokovnem posvetu ob ustanovitvi so udeleženci povezovali svoje poglede na pomen trajnostne prenove in gradnje stavb ter možnosti za izboljšanje pogojev na tem področju. Ustanovni seji stičišča je sledil strokovni posvet. Več o strokovnem posvetu najdete tukaj.
O NAMENU STIČIŠČA?
S Stičiščem želimo doseči izboljšanje pogojev za trajnostne prenove stavb v Sloveniji. Z našimi dejavnostmi želimo podpreti pristojne odločevalce, da bodo pravni, finančni in drugi pogoji za prenove stavb bolje podpirali trajnostne in celovite prenove. Doseči želimo tudi sprotno reševanje problemov, ki se na področju pojavljajo.
dr. Sabina Jordan, predsednica Stičišča: »S Stičiščem hočemo doseči predvsem to, da se bo v Sloveniji v gradbenem sektorju in čim širše celovito uveljavilo razumevanje in izvajanje trajnostnih vidikov, tako za gradnjo in še posebej za prenovo stavb, saj bo večina obstoječega stavbnega fonda v uporabi še dolga leta. Vzpostaviti želimo osrednjo »točko«, v okviru katere bomo na področju trajnostnega gradbeništva zagotovili boljši pretok informacij in komunikacijo med deležniki. S povezovanjem akterjev in spodbujanjem akcij odločevalcev želimo pospešiti ključne spremembe in izboljšave procesov v korist trajnostnega razvoja, doseganja ciljev v zvezi z zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov in kakovostnega bivanja v Sloveniji.«
dr. Gašper Stegnar, koordinator Izvršnega odbora Stičišča, sodelavec Centra za energetsko učinkovitost Instituta »Jožef Stefan«: »Stičišče si je za leto 2023 zastavilo številne naloge. Različne poglede na trajnostne prenove stavb bomo povezali v skupno vizijo, ki bo strokovno podprta, izvedljiva in sprejemljiva. Spomladi načrtujemo problemsko konferenco o trajnostni prenovi in gradnji, kjer bomo strokovnjaki, izvajalci ter akterji, ki smo vključeni v izvedbene procese, skupaj z odločevalci, finančnimi institucijami in drugimi iskali rešitve, s katerimi želimo spremeniti dosedanjo prakso. Do poletja bomo na teh podlagah pripravili Kažipot, ki bo začrtal prve odločnejše korake, ki vodijo do čim širšega uveljavljanja trajnostne prenove in gradnje v Sloveniji. Prizadevali si bomo, da bi bodo naši razmisleki in delo uporabljeni pri oblikovanju bodočih ukrepov v državi, s katerimi bomo zagotovili trajnostne stavbe.«
ZAKAJ SMO STIČIŠČE USTANOVILI?
Stičišče za trajnostno prenovo in gradnjo stavb, novo ustanovljena organizacija, je namenjeno povezovanju pogledov različnih strok. Priprave na ustanovitev Stičišča so potekale v okviru projekta LIFE IP Care4Climate. Analiza ovir, ki jo je izvedel Inštitut za ekologijo je na podlagi 60 intervjujev pokazala, da je za doseganje okoljskih ciljev ključno nadgraditi komunikacijo med akterji. Dr. Andrej A. Lukšič, direktor Inštituta za ekologijo:»Stičišče je nova komunikacijska oblika, v kateri se povezujejo različni akterji, vključeni v gradnjo in obnovo stavb, od strokovnjakov različnih strok, civilnodružbenih organizacij, raznovrstnih graditeljev do državnih institucij. Stičišče je namenjeno skupnemu razmisleku o dobrih in slabih praksah in iskanju strokovno utemeljenih rešitev za probleme, ki se bodo pojavljali v implementacijski fazi trajnostne gradnje in obnove stavb ter tudi uvajanju novih pristopov. Pokazati želimo, da se dolgoročni in kratkoročni cilji načelno ne izključujejo in da je za usklajevanje potrebno ustvarjalno dogovarjanje. V tem smislu Stičišče deluje na podlagi refleksivne ekološke modernizacije, kar je razvojna usmeritev EU od leta 2019, in nadgrajuje odločevalski in komunikacijski proces v smeri delibrativne demokracije. Današnji strokovni posvet smo že oblikovali v teh okvirih in iskali rešitve za prepoznane probleme skupaj z različnimi strokovnjaki in drugimi akterji, ki so vključeni v izvajanje gradnje in prenov stavb.«
VABLJENI, DA SE NAM PRIDRUŽITE?
Vsi, ki si želijo sodelovati v Stičišču ali pri njegovih aktivnostih, vljudno vabljeni, da se pridružijo. Več informacij je na spletni strani LIFE IP Care4Climate oz. na naslovu: ceu@ijs.si.
PODROBNEJE O STIČIŠČU
Organiziranost stičišča: Stičišče, ustanovljeno 28. 11. 2022, je civilnodružbeno organizacija. Vodila ga bosta dr. Sabina Jordan kot predsednica Zbora Stičišča, dr. Gašper Stegnar, kot koordinator sedem članskega Izvršnega odbora. Ustanovitev stičišča poteka s finančno podporo projekta LIFE IP Care4Climate. Za dosego svojih namenov in ciljev Stičišče izvaja nepridobitne dejavnosti.
Ustanovni zbor je potrdil statut Stičišča in Program dela za leto 2023, ko bosta glavni aktivnosti organizacija problemske konference in priprava kažipota o trajnostni prenovi in gradnji. Sprejeta pravila omogočajo ustanavljanje regionalnih stičišč.
Za dosego svojih namenov in ciljev Stičišče izvaja nepridobitne dejavnosti. Ustanovni zbor je potrdil pravila delovanja Stičišč in program dela za leto 2023, ko bosta glavni aktivnosti organizacija problemske konference in priprava kažipota o trajnostni prenovi in gradnji. Sprejeta pravila omogočajo ustanavljanje regionalnih stičišč.
Priprave na ustanovitev Stičišča so potekale v okviru projekta LIFE IP Care4Climate. Inštitut za ekologijo je v analizi ovir pri prenovah stavb na podlagi 60 intervjujev ugotovil, da je za izboljšanje pogojev za trajnostno prenovo stavb ključno nadgraditi komunikacijo med akterji in zagotoviti povratne informacije o izkušnjah pri izvedbi v odločevalski proces.
Program dela za leto 2023:
Statut Stičišča med drugim določa strukturo, cilje in namen stičišča:
Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Rezervirajte si datum za 5. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti z naslovom Kako lokalne skupnosti merijo in učinkovito zmanjšujejo svoje izpuste toplogrednih plinov. Poldnevna konferenca bo potekala 19. novembra […]
Članek v reviji Gradbenik (3/2023) predstavlja zadnje postopke usklajevanja revizije Direktive EU o energijski učinkovitosti stavb (EPBD), ki jo pričakujemo v drugi polovici leta 2023. Prenova EPBD bo prinesla velike […]