Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Avtomobil, nekoč simbol svobode, ima danes veliko negativnih vplivov na kakovost življenja. Podnebne spremembe, prometne nesreče, zdravstveni izzivi in hrup so posledice motoriziranega prometa. Raziskava SURS iz 2021 razkriva prevlado avtomobilov (67,3%) in zanemarljivo uporabo javnega prevoza (manj kot 5%). Kljub temu pa opažamo spodbuden porast kolesarjenja (45%) in povečanje povprečne razdalje na posamezni poti s kolesom za 1,6 km na skoraj 6 km v primerjavi z letom 2017. Emisije toplogrednih plinov iz cestnega prometa pa so leta 2020 predstavljale 29 odstotkov vseh slovenskih emisij.
Trajnostni način premikanja ponuja rešitev za boljše jutri.
NEPOZABNE AVANTURE; naravne in kulturne znamenitosti lahko obiščemo tudi z javnim prevozom. Planinska zveza Slovenije je skupaj z Geografskem inštitutu Antona Melika ZRC SAZU pripravila 40 izletov, dosegljivih z javnim prevozom. Izleti so zasnovani tako, da do izhodišč in z lokacije zaključka dostopamo oz. odidemo z javnim prevozom, ki je na voljo vse dni v tednu. Vožnja z javnim prevozom pa je tudi prijazna denarnici – vse sobote, nedelje in praznike lahko potujete s 75-odstotnim popustom na vseh enotnih vozovnicah v medkrajevnem avtobusnem in domačem železniškem prometu.
DALJŠE ŽIVLJENJE je dosegljivo že s hojo. Statistike kažejo, da 1 minuta hoje pomeni 3 minute več življenja in manj toplogrednih plinov, ki povzročajo segrevanje ozračja. Poskrbimo za svoje zdravje in planet.
PRIKRITO ŠPORTNO VADBO – Kolesarjenje v službo je več kot le način prevoza. Pomeni tudi priložnost za prikrito športno vadbo, ki se je pogosto niti ne zavedamo. Medtem ko se peljemo do službe, naše telo koristi številne pozitivne učinke kolesarjenja. Kolesarska vadba izboljša zdravje, poveča mišično moč, rabi kalorije in izboljšuje mentalno zdravje. Pridružite se pobudi polnizagona.si in skupaj z ostalimi kolesarji obkrožite Slovenijo na poti v službo.
PRIHRANKE zaradi aktivne mobilnosti – 2 km hoje v službo prihrani 46 litrov goriva na leto. Hoja in kolesarjenje sta neodvisna od cen energentov, ob skrbi za planet pa še dodatno prihranimo.
POGOVOR, s katerim premagamo dolge vožnje. Premagovanje dnevne razdalje v službo ter po opravkih je s sodelavci in prijatelji lahko veliko bolj zabavno. S sopotništvom lahko sklepamo nova prijateljstva. Z zmanjšanjem količine vozil na cesti, zmanjšamo tudi količino izpustov, ki nastanejo v prometu in hkrati prihranimo.
MANJ STRESA – hoja, kolesarjenje in uporaba javnega prevoza zmanjšujejo stres n ponujajo sproščujočo alternativo prometnim zamaškom. Pomislimo, koliko nasmehov lahko podarimo in ujamemo v nekaj minutah, če gremo na delo ali v šolo peš ali s kolesom.
STATISTIKO lahko izboljšamo skupaj. S kolesom smo v Sloveniji leta 2021 prevozili več kot 216 milijonov potniških kilometrov, kar je 40 odstotkov več kot leta 2017. Skupaj spreminjamo statistiko in zmanjšujemo količino toplogrednih plinov v ozračju.
PRIJATELJSTVA se krepijo na ulicah z manj prometa. Prebivalci ulic z malo prometa imajo 4-krat več prijateljev.
Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Ministrica Mateja Čalušić se je udeležila otvoritve nove igralne enote gozd v Minicityju. Projekt je nastal pod pokroviteljstvom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Sredstva za izvedbo projekta so bila […]
Program Ekošola in Lidl Slovenija z letošnjim šolskim letom začenjata prenovljeno sezono projekta Hrana ni za tjavendan (HNZT). Z njim že 11. leto zapored ozaveščata mlade o izzivih, povezanih z […]