...

V Ženevi predstavljene tudi slovenske dobre prakse

V sredo, 26. junija, je v Ženevi potekala Konferenca o krožnem gospodarstvu, ki jo organizirala Ekonomska komisija Združenih narodov za Evropo (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE).

Cilji trajnostnega razvoja

Konferenca je bila osredotočena na štiri vidike prehoda v krožno gospodarstvo:

  • javno naročanje, ki spodbuja inovacije za prehod v krožno gospodarstvo,
  • izvajanje smernic UNECE PPP za cilje trajnostnega razvoja (sustainable development goals – SDG) za spodbujanje krožnega gospodarstva,
  • napredek krožnega gospodarstva v agro-živilskih vrednostnih verigah,
  • izboljšanje sledljivosti in preglednosti v mednarodnih vrednostnih verigah v sektorju oblačil in obutve za krožno gospodarstvo.

Dogodek je odprla Elisabeth Türk, direktorica oddelka za gospodarsko sodelovanje in trgovino pri UNECE, sledili so paneli z vodilnimi strokovnjaki in predstavniki iz različnih mednarodnih organizacij in vlad.

Prvi panel je obravnaval pospeševanje prehoda v krožno gospodarstvo s pomočjo inovativnih javnih naročil. Govorci so poudarili pomembnost uvajanja trajnostnih in krožnih praks v javna naročila ter izmenjali izkušnje iz različnih držav.

Na panelu je sodeloval Matej Cerovšek iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ki v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE pokriva področje zelenega javnega naročanja. Predstavil je razvoj uvedbe zelenega javnega naročanja v Sloveniji, kar je bil rezultat prizadevanj zaposlenih na ministrstvu. Poudaril je pomembnost izobraževanja javnih naročnikov, vključno z mladimi, za dosego bolj krožnega javnega naročanja in uvajanje inovativnih pristopov. Predstavil je primere dobrih praks zelenih javnih naročil ter izpostavil dosežke projekta Novi Krog v Novem mestu, ki se osredotoča na zapiranje lokalnih snovnih zank in širšo uporabo načel krožnega gospodarstva. Poudaril je, da so ključni dejavniki za spodbujanje inovacij dobro usposobljeni naročniki, njihovo stalno izobraževanje in tesno sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem.

Dogodek je prispeval k razširitvi mreže stikov med strokovnjaki za javno naročanje ter omogočil pridobitev novih znanj in vpogledov na področju inovacij, krožnega gospodarstva in javno-zasebnih partnerstev po državah članicah UNECE.

Oglej si še ostale objave

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.