...

Poziv k nominaciji strokovnjakov za pripravo posebnega poročila o podnebnih spremembah in mestih

Medvladni forum za podnebne spremembe (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) poziva države, naj predlagajo strokovnjake, ki bodo pripravili metodološko poročilo o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb (Methodology Report on Inventories for Short-lived Climate Forcers) ter posebno poročilo o podnebnih spremembah in mestih (Special Report on Climate Change and Cities).

Foto: Canva

Na spletni strani je IPCC je dostopen Oris metodološkega poročila o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb in Osnutek posebnega poročila o podnebnih spremembah in mestih.

Podroben opis postopka pisanja in pregleda pri IPCC je vsebovan v dokumentu »Procedures for the Preparation, Review, Acceptance, Adoption, Approval and Publication of the IPCC Reports«.

Postopek izbire poudarja potrebo po strokovnjakih z ustreznimi izkušnjami, geografsko raznolikost, uravnoteženost spolov ter vključitev znanstvenih, tehničnih in socioekonomskih vidikov. Glavni avtorji bodo zadolženi za pisanje in revizijo poglavij, pri čemer bodo morali upoštevati povratne informacije iz strokovnih pregledov ter pregledov vlad in strokovnjakov. Metodološko poročilo o podnebnih spremembah in mestih bo pripravljeno do leta 2026, s povzetkom za oblikovalce politik v začetku leta 2027, metodološko poročilo o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb pa do leta 2027.

Nominacije za metodološko poročilo o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb je treba oddati do 13. septembra, nominacije za posebno poročilo o podnebnih spremembah in mestih pa bo 20. septembra 2024.

Strokovnjake, ki jih zanima sodelovanje pri pripravi poročil, naprošamo, da stopijo v stik s slovensko nacionalno kontaktno točko IPCC, Tino Kobilšek.

Oglej si še ostale objave

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.