Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Medvladni forum za podnebne spremembe (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) poziva države, naj predlagajo strokovnjake, ki bodo pripravili metodološko poročilo o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb (Methodology Report on Inventories for Short-lived Climate Forcers) ter posebno poročilo o podnebnih spremembah in mestih (Special Report on Climate Change and Cities).
Foto: Canva
Na spletni strani je IPCC je dostopen Oris metodološkega poročila o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb in Osnutek posebnega poročila o podnebnih spremembah in mestih.
Podroben opis postopka pisanja in pregleda pri IPCC je vsebovan v dokumentu »Procedures for the Preparation, Review, Acceptance, Adoption, Approval and Publication of the IPCC Reports«.
Postopek izbire poudarja potrebo po strokovnjakih z ustreznimi izkušnjami, geografsko raznolikost, uravnoteženost spolov ter vključitev znanstvenih, tehničnih in socioekonomskih vidikov. Glavni avtorji bodo zadolženi za pisanje in revizijo poglavij, pri čemer bodo morali upoštevati povratne informacije iz strokovnih pregledov ter pregledov vlad in strokovnjakov. Metodološko poročilo o podnebnih spremembah in mestih bo pripravljeno do leta 2026, s povzetkom za oblikovalce politik v začetku leta 2027, metodološko poročilo o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb pa do leta 2027.
Nominacije za metodološko poročilo o evidencah kratkoživih povzročiteljev podnebnih sprememb je treba oddati do 13. septembra, nominacije za posebno poročilo o podnebnih spremembah in mestih pa bo 20. septembra 2024.
Strokovnjake, ki jih zanima sodelovanje pri pripravi poročil, naprošamo, da stopijo v stik s slovensko nacionalno kontaktno točko IPCC, Tino Kobilšek.
Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Pod okriljem integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (2019-2026, www.care4climate.si), ki ga vodi ministrstvo za okolje in prostor (MOP), GI ZRMK in ZAG razvijata slovenske kazalnike trajnostne gradnje (SLO kTG), temelječe […]
V študijskem letu 2023/24 so na Fakulteti za matematiko in fiziko (FMF) Univerze v Ljubljani uvedli nov predmet: Podnebne spremembe. Glavni cilj učnega predmeta je pridobitev splošnega znanja potrebnega za razumevanje […]