Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Čeprav se prebivalci Slovenije čedalje bolj zavedamo problema naraščajočega prometa in njegovih posledic za okolje in zdravje, je splošna ozaveščenost še vedno na razmeroma nizki ravni – prekomeren avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, na kar opozarja tudi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki je nacionalni koordinator evropskega tedna mobilnosti.
Že 23. leto zapored bomo med 16. in 22. septembrom obeležili evropski teden mobilnosti (ETM). V vsaj tretjini slovenskih občin bodo letos vseh sedem dni ETM zaprte ulice, trgi in parkirišča. Te prostore bodo v občinah avtomobili odstopili otroški igri, kolesarjenju, pešačenju, poležavanju ob branju knjige, kolesarskim servisom, delavnicam, kulturnim dogodkom in podobno. S tem dejanjem opozarjajo na urejanje javnih prostorov za vse uporabnike – predvsem na račun prostora, ki ga danes zasedajo avtomobili.
V okviru lokalnih programov, ki jih občine vsako leto pripravijo za svoje občane, bodo izvedeni različni ukrepi umirjanja prometa, še posebej v okolicah šol in vrtcev, v šole in vrtce bodo otroci hodili s Pešbusom ali se vključili v igre, kot sta Kokoška Rozi ali Beli zajček. Za starejše bodo oblikovani programi za ohranjanje vitalnosti, delavnice in dogodki, kjer spoznavajo različne oblike javnega prevoza, prevoza na klic, sistemov za izposojo koles in drugih brezplačnih možnosti javnega prevoza, ki jih nudijo posamezne občine. Po mestih in naseljih bodo postavljene postaje s kolesarskimi zajtrki za tiste, ki se na delo odpravijo trajnostno, spodbude za tovrsten prihod na delo bodo vsaj v tednu mobilnosti obeleževali na večini slovenskih občin in drugih javnih zavodih. Občine bodo občane pozvale k aktivnemu sooblikovanju mestnega prometa in javnega prostora ter popisu odsekov in con, ki so posebej nevarni za pešce in kolesarje.
»Avtomobilski promet ostaja velik izziv naše družbe in če si želimo uspešne, varne in zadovoljne prihodnosti za nas in naše otroke, moramo ta izziv čim prej nagovoriti. Evropski teden mobilnosti je vsakoletna priložnost, da spremenimo naš odnos do avtomobila,« je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. »Slovenija že od vsega začetka sodeluje v tej pobudi, letos v izjemnem obsegu 114 občin, kar je več kot polovica vseh slovenskih občin. Velik odziv občin potrjuje, da se lokalne skupnosti zavedajo problema motoriziranega prometa in da si želijo aktivno iskati rešitve za bolj trajnostno prihodnost.«
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo letos sofinanciralo akcije ETM v 52 občinah, povprečna višina sofinanciranja pa znaša 9.500 evrov. Skupno bo ministrstvo v treh letih do konca leta 2026 iz Sklada za podnebne spremembe namenilo 1,2 milijona evrov za sofinanciranje aktivnosti ETM.
S sredstvi za sofinanciranje aktivnosti ETM povečujemo ozaveščenost splošne javnosti o pomenu trajnostne mobilnosti za okolje, kakovost življenja in lastno zdravje. »V 23-ih letih izvajanja kampanje ETM v njej sodeluje že več kot polovica vseh slovenskih občin, ki pokrivajo več kot 80 odstotkov vsega prebivalstva,« je zadovoljen minister Kumer.
Minister je povedal tudi, da se je število aktivnosti, ki jih občine izvajajo, v zadnjih štirih letih podvojilo, prav tako pa se je podvojilo število aktivno vključenih prebivalcev v aktivnosti – 10 odstotkov vseh prebivalcev v sodelujočih občinah danes že aktivno sodeluje v aktivnostih ETM.
Podatki Agencije za okolje kažejo, da je ocenjena vrednost zunanjih stroškov prometa v Sloveniji v letu 2021 znašala približno 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda – kar 99 odstotkov teh stroškov pa je povzročil cestni promet. Tretjina stroškov je povezanih s prometnimi nesrečami, petina stroškov z zastoji, dodatnih 18 odstotkov s podnebnimi spremembami, 15 odstotkov z onesnaženjem zraka ter sedem odstotkov s škodo na habitatih in šest odstotkov s hrupom.
Čeprav v zadnjih letih število umrlih rahlo pada, so prometne nesreče v preteklem desetletju v povprečju zahtevale nesprejemljivih 110 življenj na leto. V Sloveniji so gospodinjstva v letu 2021 porabila za osebno mobilnost kar 17 odstotkov svojih sredstev, le manjši delež tega (nekaj več kot 0,5 odstotka) pa je bil namenjen javnemu prevozu.
»Prebivalke in prebivalce Slovenije vabim, da se vabilu evropskega tedna mobilnosti odzovejo v kar se da velikem številu, da sodelujejo v aktivnostih občin in da vsaj nekaj dni avtomobil pustijo doma,« vabi minister Kumer.
Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Sodelavci projekta LIFE IP CARE4CLIMATE z Gozdarskega inštituta Slovenije so 18.12.2020 izvedli spletni seminar za oblikovanje monitoringa rabe zemljišč in zalog ogljika v okviru sistema LULUCF v Sloveniji, ki bo […]
Rezervirajte si datum za 5. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti z naslovom Kako lokalne skupnosti merijo in učinkovito zmanjšujejo svoje izpuste toplogrednih plinov. Poldnevna konferenca bo potekala 19. novembra […]