Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Oktobra v Sloveniji pod okriljem ministrstva za naravne vire in prostor 11. leto zapored obeležujemo mesec prostora. Letos želijo snovalci ob tej priložnosti opozoriti na nujnost prilagajanja naselij na podnebne spremembe in izpostaviti bistveno vlogo prostorskega in urbanističnega načrtovanja, projektiranja, arhitekture ter gradbeništva pri tem.
Foto: Canva
Slogan letošnjega meseca prostora, v okviru katerega se bodo dogodki zvrstili od ponedeljka do konca meseca, je Podnebje se spreminja, načrtujmo prihodnost, ukrepajmo zdaj.
Konference, razstave, izobraževanja in delavnice ter drugi dogodki so namenjeni najrazličnejšim ciljnim skupinam – ne le strokovni javnosti, pač pa tudi najširši javnosti, tudi otrokom in mladostnikom. Seznam dogodkov je na voljo na spletni strani Ministrstva za naravne vire in prostor.
Na ministrstvu za naravne vire in prostor ob letošnji tematiki meseca prostora izpostavljajo, da so podnebne spremembe eden največjih izzivov današnjega časa in da niso več oddaljena grožnja, ampak so postale realnost, ki človeštvo že danes postavlja pred številne izzive za dejavno spoprijemanje z njihovimi posledicami.
“Ekstremni vremenski pojavi, kot so poplave, neurja, vročinski valovi in suše, vse bolj vplivajo na naša naselja, infrastrukturo in kakovost življenja. Naša skupna naloga in odgovornost je, da se na te spremembe pravočasno in učinkovito odzovemo,” pozivajo.
Kot spominjajo na ministrstvu, je prostor omejena naravna dobrina, zato je treba posege vanj, kolikor je le mogoče, prilagoditi naravnim danostim in omejitvam ter okoljskim ciljem. Zato je potrebno premišljeno načrtovanje prostora, vključno z uvajanjem t. i. zelene in modre infrastrukture, izboljšanjem odpornosti infrastrukture na ekstremne dogodke in skrbjo za trajnostno mobilnost.
Pomembno je, tako na ministrstvu, tudi usklajevanje med različnimi področji – od urbanizma do energetike, prometa in okolja – za ustvarjanje zdravega, kakovostnega in urejenega prostora, ki bo odporen na podnebne spremembe.
S premišljenim prostorskim načrtovanjem in gradnjo lahko po prepričanju pristojnih zmanjšamo vpliv podnebnih sprememb ter ustvarimo bolj odporna naselja, ki bodo nudila varnejše in bolj kakovostno življenje. Pripravljenost in zmožnost, da se spremembam prilagodimo ter zmanjšamo njihov vpliv, vidijo kot odgovornost vseh, ki bo odločilna za prihodnost družbe.
V oktobru obeležujemo tudi več svetovnih dni, posvečenih trajnostnemu urbanemu in prostorskemu razvoju. Prvi ponedeljek v oktobru, letos je to 7. oktobra, bosta svetovna dneva habitatov in arhitekture, 31. oktobra pa bo nato še svetovni dan mest.
Vir: STA
Objavljamo stališče Podnebnega sveta glede novega Energetskega zakona z dne 7. decembra 2023, ki ga je Podnebni svet na podlagi novih informacij dopolnil in sprejel na 7. redni seji Podnebnega […]
Energetska prenova stavbe mora temeljiti na dobrem poznavanju dejanskega stanja ter pravilni oceni tehnične izvedljivosti in finančne vzdržnosti ukrepov. Strokovni članek je pripravil partner v našem projektu, Gradbeni inštitut ZRMK […]
Kot dobro prakso spodbujanja trajnostne mobilnosti, ki vključuje tako skupnost kot skrb za #samo1planet, v Focusu izpostavljajo Center mobilnosti Maribor, ki je zaživel kot prvi mobilnosti center v Sloveniji. V […]