...

Čeprav mnogi še vedno menijo, da so vetrne elektrarne predrage, realnost kaže drugačno sliko. V zadnjih letih je vetrna energija postala ena najcenejših tehnologij za proizvodnjo električne energije. Stroški proizvodnje iz novih vetrnih elektrarn so se precej znižali in dosegajo nižjo ceno od konvencionalnih virov energije, kot so premog, jedrska energija in plin. Najbolj ekonomični vetrni projekti imajo obratovalne stroške približno 45 EUR/MWh, kar jih postavlja med najcenejše vire energije. Za primerjavo, stroški velikih sončnih elektrarn znašajo okoli 57 EUR/MWh, medtem ko je geotermalna energija dražja, s stroški okoli 73 EUR/MWh. Ti podatki jasno kažejo, da vetrna energija ni le konkurenčna, ampak v mnogih primerih tudi cenejša alternativa konvencionalnim virom energije . V Sloveniji je izraba vetrne energije še vedno omejena, predvsem zaradi nižjega energijskega potenciala, težav pri umeščanju v prostor in nasprotovanj lokalnih interesnih skupin. Kljub temu so večji projekti, kot so vetrna polja, najcenejša in najučinkovitejša možnost, saj omogočajo izkoriščanje večjih turbin z večjo nazivno močjo. S tehnološkim napredkom in večjo uporabo večjih projektov vetrnih polj lahko v prihodnosti pričakujemo še nadaljnje zniževanje stroškov, kar bo vetrno energijo naredilo še dostopnejšo in konkurenčnejšo.

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.