...

Nizkoogljična
družba

Postati družba, ki aktivno zmanjšuje izpuste toplogrednih plinov, je nujen korak do upočasnitve podnebnih sprememb.

Vas tema nizkoogljična družba prav posebej zanima? Zaupajte nam svoj
e-naslov in se naročite na naše mesečne novice.

Vsako dejanje šteje!

Naš planet je na svoji najpomembnejši misiji. Bremenijo ga izpusti toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. Na poti v brezogljično prihodnost mu lahko pomaga prav vsakdo izmed nas. Kajti sprememba naših navad lahko spremeni podnebje na bolje. Zato odigraj glavno vlogo, izberi svoje dejanje in ga spremeni v trajnostno navado.
DELI
Ogljični odtis
Ne tiskam, če ni zares potrebno. Razmislim o arhiviranju na spletu.
steklen bidon za vodo
DELI
Ogljični odtis
Pijem vodo iz pipe in poskrbim, da imam steklenico za vodo vedno pri roki.
DELI
Ogljični odtis
Stvari poskušam ponovno uporabiti in popraviti namesto, da jih zamenjam z novimi.
DELI
Naslovne kartice, Ogljični odtis
Izogibam se letalskim prevozom. Službena potovanja nadomeščam s telekonferencami. Zasebna potovanja raje opravim z vlakom.
DELI
Ogljični odtis
Izberem baterije, ki jih lahko ponovno napolnim.
DELI
Ogljični odtis
Nastavim si dvostransko in črno-belo tiskanje kot privzeto možnost.
zobne ščetke
DELI
Ogljični odtis
Izberem kakovost pred količino.
DELI
Ogljični odtis
Na družbenih omrežjih delim več člankov o okoljsko zavednem ravnanju.
mladi ljudje v krogu
DELI
Naslovne kartice, Ogljični odtis
Širim zavedanje o nujnosti zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov med svojimi bližnjimi, prijatelji in sodelavci.
silikonske skodelice za kavo
DELI
Ogljični odtis
Uporabljam skodelice za večkratno uporabo.

Problem: Povečanje količine toplogrednih plinov v ozračju

Za dolgo obdobje od konca zadnje ledene dobe pred približno 10.000 leti, imenovano »holocen«, je bila značilna stabilnost Zemljinega podnebnega sistema.

V tem obdobju stabilnosti so bili naravni viri CO2 (dihanje živali in rastlin) skoraj popolnoma uravnoteženi z naravnimi ponori CO2 (oceani in rastline, ki CO2 porabijo v procesu fotosinteze). To ravnotežje pa je porušila dodatna količina toplogrednih plinov, ki se je v ozračje sprostila zaradi človekovih dejavnosti.

Vsebnost toplogrednih plinov v ozračju se je močno povečala z razvojem industrializacije, še posebej izrazito pa od sredine 20. stoletja dalje. Več toplogrednih plinov v ozračju pa je vodilo do povečanega učinka tople grede ter do globalnega segrevanja. Koncentracija najpomembnejšega toplogrednega plina CO2 se je od leta 1970 povečala za okrog 40 %, povprečna globalna temperatura na zemeljskem površju pa se je v zadnjih 130 letih zvišala za okoli 0,85 ± 0,2 °C.

Nižja količina izpustov toplogrednih plinov je osrednje vodilo mednarodne skupnosti; države so v zvezi s tem sprejele zaveze, ki so vključene v pariški sporazum o podnebju iz leta 2015. Prav tako se je Evropska unija zavezala svoje izpuste zmanjšati za vsaj 55 odstotkov in do leta 2050 postati podnebno nevtralno gospodarstvo.

Podatki kažejo, da je za največ izpustov v EU odgovoren sektor energije (80,7 %), od tega tretjino prispeva transport. Sledi kmetijstvo (8,7 % izpustov), industrijska proizvodnja (7,8 %) in upravljanje z odpadki (2,75 %). (Vir: Evropski parlament)

Več o fizikalnem ozadju podnebnih sprememb si lahko preberete tukaj.

Kjotski protokol

Kjotski protokol je mednarodni sporazum, ki vsebuje zaveze sodelujočih industrializiranih držav, da bodo v obdobju 2008–2012 zmanjšale v povprečju za 5 % glede na raven v letu 1990 skupne emisije šestih toplogrednih plinov in velja za prvi pomemben korak na poti k reševanju problematike podnebnih sprememb.

Sprejet je bil decembra 1997 na zasedanju v Kjotu. V veljavo je stopil leta 2005 z rusko ratifikacijo in je postal del mednarodnega prava, ki omejuje rabo toplogrednih plinov.

Pariški podnebni sporazum

Osrednja naloga Pariškega podnebnega sporazuma je okrepiti globalni odziv na grožnje podnebnih sprememb. Podpisali so ga 22. aprila 2016, Evropska unija ga je ratificirala 5. oktobra 2016. Države podpisnice so se s podpisom sporazuma zavezale k omejitvi dviga povprečne globalne temperature občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo. Sporazum med drugim načrtuje omejitev človeških izpustov toplogrednih plinov med letoma 2050 in 2100 na toliko, da jih bodo drevesa, zemlja in oceani še sposobni sprejeti.

Pariški sporazum je pomemben tudi zaradi petletnih ciklov, v katerih bodo države pregledale izvajanje in (ne)ustreznost zadanih ciljev glede zmanjševanja emisij toplogrednih plinov ter po možnosti vsakič prešle na bolj ambiciozne cilje, ki bi svet sčasoma pripeljali na pot omejitve globalnega segrevanja pod 2 °C glede na predindustrijsko obdobje.

Podnebna znanost sicer opozarja, da omejitev globalnega segrevanja na 2 °C ni varen ali sprejemljiv cilj ter da je nujna omejitev globalnega segrevanja na 1,5 ˚C glede na predindustrijsko raven.

Več o politično-zakonodajnem ozadju blaženja podnebnih sprememb si preberite tukaj

Ogljični odtis

Ogljični odtis je merilo vplivanja na podnebne spremembe. Merimo ga v tonah ekvivalenta CO2. Gre za seštevek vseh izpustov toplogrednih plinov, ki jih posredno ali neposredno povzročajo država, posameznik, organizacija, dogodek ali proizvod.

Izračun ogljičnega odtisa predstavlja prvi korak posameznika ter širše družbe do zmanjšanja emisij toplogrednih plinov.

Slovenci se po podatkih iz leta 2018, ko smo zabeležili 8,4 tone ekv. CO2 na prebivalca, uvrščamo malo nad povprečje EU, ki je 8,2 tone ekv. CO2 na prebivalca. Po meritvah zaostajamo za Kitajsko, ki je izmerila 8,0 tone ekv. CO2 na prebivalca, a kljub vsemu bolje od prebivalcev ZDA (16,1 tone ekv. CO2 na prebivalca) in Japoncev (9,4 tone ekv. CO2 na prebivalca). V ogljično nevtralni družbi posamezniku sicer pripada 1,7 tone ekv. CO2 na letni ravni, kar pomeni, da je pred nami še precej dela.

PRVI KORAK: Izračunaj svoj ogljični odtis

Na spletni strani

Umanotere

so pripravili ogljični kalkulator, ki vam je lahko v pomoč pri izračunu lastnega ogljičnega odtisa. To je zgolj prvi korak v smeri zmanjševanja emisij toplogrednih plinov na ravni posameznika – na podlagi izračuna torej izvemo, katera so tista področja, na katerih moramo zmanjšati svoj ogljični odtis. Naslednji korak pa je seveda, da na teh področjih tudi pričnemo sprejemati spremembe.
Vsakodnevno ustvarjamo veliko dobrih in pozitivnih zgodb, ki uspešno pomagajo krotiti podnebne spremembe. Naj nas motivirajo in naj nam bodo kot družbi v navdih, da lahko skupaj poskrbimo za lepši jutri.
TEŠ6 ob sončnem zahodu
Novica
06/09/24

Plačevanje emisijskih kuponov v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) pomembno vpliva na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), ki je zaradi visokih emisij CO2 zavezana k nakupu teh kuponov. ETS sistem deluje na evropski ravni od leta 2005 in z vsakoletnim zmanjševanjem števila razpoložljivih kuponov spodbuja prehod na nizkoogljično proizvodnjo. TEŠ prejme le omejeno število brezplačnih kuponov za daljinsko ogrevanje, vendar ne za proizvodnjo elektrike. Cena kuponov trenutno znaša okoli 70 evrov, prihodki iz njihove prodaje pa se v Sloveniji stekajo v Podnebni sklad, ki financira ukrepe za blaženje podnebnih sprememb.

Posvet o odgovornem odnosu do hrane na sejmu Agra pod kozolcem
Novica
05/09/24

Na sejmu AGRA je v okviru posveta, ki ga je organiziralo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, potekala razprava o zmanjševanju količin odpadne hrane, ki predstavlja tretji največji vir emisij toplogrednih plinov. Udeleženci iz različnih sektorjev so poudarili nujnost odgovornega ravnanja s hrano ter predstavili projekte, kot je LIFE IP CARE4CLIMATE, ki vključuje metode za merjenje napredka pri zmanjševanju odpadkov. Govorniki so izpostavili pomen spremembe življenjskih navad, zmernega nakupovanja in pravilnega shranjevanja hrane. Ključni poudarek je bil na osebni odgovornosti posameznikov, saj se v gospodinjstvih zavrže največ hrane.

Preverite dogodke, ki se odvijajo v povezavi s podnebnimi spremembami. Sodelujte v iniciativah in akcijah, ki prispevajo k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti. Pridružite se nam in postanite del rešitve.

O projektu

Razvoj novih znanj in kompetenc je zelo pomemben dejavnik v procesu trajnostne preobrazbe in prehoda v nizkoogljično družbo, kar potrjujejo mednarodna poročila, analize, strategije in dokumenti. Tako 6. člen UNFCCC, 10. člen Kjotskega protokola in 12. člen pariškega sporazuma soglasno spodbujajo izobraževanje, usposabljanje, informiranje in ozaveščanje javnosti o podnebnih spremembah.

Čeprav večina deležnikov razume nujnost ukrepov na področju blaženja podnebnih sprememb in jih tudi podpira, večkrat primanjkuje motivacije za dejansko ukrepanje in tudi izvedbenih zmogljivosti, kar vključuje predvsem pomanjkanje interdisciplinarnega znanja in kompetenc na področjih, ki so ključna za izvedbo ukrepov in projektov. Zato je treba razviti celostne in prilagojene programe usposabljanja in izobraževanja ter tudi ustrezne mehanizme spremljanja napredka na ključnih področjih. Skladno s tem ne smemo pozabiti na pomen sistemskega okolja, ki mora spremembe posameznikovega življenjskega sloga sploh omogočati in nato olajšati prehod v bolj trajnosten način življenja.