...

Kaj veš in kaj misliš, da veš o podnebnih spremembah?

Poznaš vzroke sprememb in ukrepe za blažitev njihov posledic bolje od svojih prijateljev? Reši kviz, preveri svoje znanje in nominiraj prijatelje, da se pomerijo s teboj! Si upaš?
alt alt alt alt
alt alt alt
Nove raziskave kažejo, da več kot 70 % Slovencev meni, da so podnebne spremembe najresnejša težava, s katero se sooča svet. V projektu LIFE IP CARE4CLIMATE smo prepričani, da je skrajni čas, da vsi od besed preidemo k dejanjem.
Imamo #samoenplanet, in da bi lahko ublažili posledice spreminjanja podnebja, moramo razumeti, kako pride do njih, in kje so v tem procesu priložnosti, da naredimo učinkovite spremembe.
Najbolj očitne posledice spreminjanja podnebja so hitre in korenite spremembe značilnosti vremena, kar lahko opazimo vsi. Da pa bi poleg posledic prepoznali tudi vzroke, moramo poznati osnovna dejstva. Preverite, kako dobro jih poznate vi.

Podnebni kviz

1 / 10

Kakšna je razlika med vremenom in podnebjem?

2 / 10

Kaj so toplogredni plini (TGP)?

3 / 10

Ozračje se zaradi vse večje količine toplogrednih plinov segreva vse hitreje, posledično pa raste tudi povprečna temperatura zraka. Po zadnjem poročilu znanstvenikov lahko najhujše posledice globalnega segrevanja v prihodnosti še vedno preprečimo, če segrevanje zadržimo pod mejo 1,5 stopinje Celzija do leta 2030 (glede na predindustrijsko raven). Treba pa bo sprejeti hitre in korenite spremembe, tako na ravni posameznika kot na ravni sistema. V največji meri smo za trenutno segrevanje namreč odgovorni ljudje.

Ali veste, koliko odstotkov znanstvenikov se strinja s tem, da je glavni vzrok za globalno segrevanje antropogenega vzroka (posledica človeške dejavnosti)?

4 / 10

Zaradi globalnega segrevanja in s tem povezanih podnebnih sprememb se postopoma dviguje tudi gladina morja.

Veste, za koliko centimetrov se v 10-ih letih v povprečju dvigne gladina morja ob večjem delu obale Evrope?

5 / 10

Kaj je največji dejavnik, ki vpliva na segrevanje ozračja oziroma na povečanje izpustov toplogrednih plinov?

6 / 10

Eden od glavnih krivcev za hitro in močno povečanje izpustov CO2 je tudi poraba goriva oziroma promet. Poleg avtomobilov je letalski promet eden od največjih virov toplogrednih plinov.

Veste, koliko izpustov CO2 prispeva v ozračje en čezoceanski polet?

7 / 10

Velik del TGP izhaja tudi iz trenutno netrajnostnih verig in sistema preskrbe s hrano. Izbira lokalne in pretežno nepredelane ter rastlinske hrane lahko veliko prispeva k izboljšanju na tem področju. Drug dejavnik pa je odpadna hrana.

Koliko kilogramov hrane je v povprečju vsak posameznik v Sloveniji zavrgel v letu 2022?

8 / 10

Ko govorimo o globalnem segrevanju in toplogrednih plinih, je eden od bolj pogosto uporabljenih terminov ogljični odtis.

Veste, kaj je ogljični odtis?

9 / 10

Ste vedeli, da povprečen Evropejec povzroči za okoli 7 ton toplogrednih plinov na leto? V večini držav v razvoju je primerljiva številka le 2 toni (Vir: Eurostat, 2024).

Povprečen ogljični odtis posameznika v Sloveniji pa znaša?

 

10 / 10

Če želimo postati podnebno nevtralni do leta 2050, mora biti ogljični odtis posameznikov na letni ravni precej manjši kot:

Your score is

The average score is 54%

0%

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.