...

Zeleno javno
naročanje

Zeleni nakupi zagotavljajo varčevanje z naravnimi viri, materiali in energijo.

Vas tema zeleno javno naročanje prav posebej zanima? Zaupajte nam svoj
e-naslov in se naročite na naše mesečne novice.

Vsako dejanje šteje!

Naš planet je na svoji najpomembnejši misiji. Bremenijo ga izpusti toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. Na poti v brezogljično prihodnost mu lahko pomaga prav vsakdo izmed nas. Kajti sprememba naših navad lahko spremeni podnebje na bolje. Zato odigraj glavno vlogo, izberi svoje dejanje in ga spremeni v trajnostno navado.
DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Odločimo se za nakup vozila, ki izpolnjuje zahteve, ki so opredeljene v standardu EURO 6.

Osebni avtomobili so glavni onesnaževalec, saj povzročajo 61 % vseh emisij CO2 iz cestnega prometa v EU. V 2018 je bila povprečna stopnja zasedenosti avta v Evropi le 1,6 osebe na avtomobil.

Vir: www.europarl.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
V tekstilu, ki ga uporabljamo, so po večini naravna vlakna. Pri naročanju tekstilnih izdelkov izberemo tiste, kjer pri njihovi proizvodnji niso bile uporabljene okolju škodljive snovi.

Raziskave kažejo, da ekološki bombaž potrebuje približno 88 % manj vode in 62 % manj energije kot običajni bombaž. Izdelki s certifikatom za ekološko pridelavo so pridelani brez uporabe sintetičnih pesticidov.

Vir: polygiene.com

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Podjetja s svojimi nakupi spodbujam, da v svojih izdelkih uporabljajo bolj trajnostne materiale.

V EU so letni prihranki pri porabi energije zaradi nakupa okoljsko zasnovanih izdelkov v letu 2021 znašali kar 10 %.

Vir: www.europarl.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
V mojem delovnem okolju vzpodbujamo recikliranje uporabljene embalaže in uporabo reciklirane embalaže.

Leta 2021 je v EU nastalo približno 188,7 kg odpadne embalaže na prebivalca (od 73,8 kg na prebivalca na Hrvaškem do 246,1 kg na prebivalca na Irskem).

Vir: ec.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Električna in elektronska oprema v podjetjih naj bo energetsko učinkovita ter naj ima možnost nadgradnje in popravil.

Nakup električnih in elektronskih naprav z upoštevanjem določil iz Uredbe o ZeJN bo skupno pripomogel k zmanjšanju CO2izpustov za 2.637,29 t in prihranku energije v višini 7.644,32 MWh v življenjski dobi naprav.

Vir: Analiza učinkov zelenega javnega naročanja v Republiki Sloveniji

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Odločim se za nakup pnevmatik, ki so uvrščene v najvišji energijski razred, ki je dostopen na trgu. Ob koncu njihove življenjske dobe se odločim za obnovo pnevmatik.

Zaradi relativno nizke cene pnevmatik in zapletenosti recikliranja se po vsem svetu približno 41 % skupne količine izrabljenih pnevmatik zavrže na odlagališčih ali v skladiščih brez kakršnekoli predelave materiala ali energije.

Vir: www.sciencedirect.com

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Tkanine, ki jih izberemo, so barvno obstojne in se med uporabo ne skrčijo.

Modna industrija je odgovorna za 10 % svetovnih izpustov ogljika – več kot mednarodni leti in pomorski promet skupaj. Proizvodnja tekstila je odgovorna za približno 20 % svetovnega onesnaževanja voda, zlasti zaradi uporabe barv.

Vir: Vodnik po trajnostni potrošnji, Alenka Burja, ARSO 2023

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
V tekstilu, ki ga uporabljam, so po večini naravna vlakna: bombaž in druga naravna celulozna predivna vlakna, volna in druga naravna vlakna.
DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Ob nakupu električne in elektronske opreme smo pozorni na kakovost, garancijsko dobo, nadgradljivost in možnost popravila.

Leta 2022 je bilo proizvedenih rekordnih 62 milijonov ton e-odpadkov, kar je 82 % več kot leta 2010. Do leta 2030 se bo količina povečala še za 32 %, in sicer na 82 milijonov ton; to so milijarde dolarjev strateško dragocenih virov, ki so bili zapravljeni in odvrženi. Le 1 % povpraševanja po redkih zemeljskih elementih se pokrije z recikliranjem e-odpadkov.

Vir: Global Waste Monitor

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Pri naročilu papirja smo pozorni, da je iz predelanih papirnih vlaken ali zakonito pridelanih naravnih vlaken.

Leta 2022 je bilo v Evropi zbranih in recikliranih skupaj 55 milijonov ton papirja, kar pomeni 71-odstotno stopnjo recikliranja. Pri papirni embalaži je stopnja recikliranja še višja, saj se v Evropi reciklira 83 % papirne in kartonske embalaže. Papir je najbolj recikliran embalažni material, sledijo kovine (75 %), steklo (74 %) in plastika (41 %).

Vir: twosides.info

Zeleno javno naročanje

Zeleno javno naročanje (ZeJN) je naročanje, pri katerem naročniki naročajo blago, storitve ali gradnje, ki imajo v primerjavi z običajnim blagom, storitvami ali gradnjami v celotni življenjski dobi manjši vpliv na okolje ter imajo enake ali boljše funkcionalnosti. Zeleni nakupi zagotavljajo varčevanje z naravnimi viri, materiali in energijo.

Gradiva iz knjižnice

Preberite si več o zelenem javnem naročanju v naši spletni knjižnici.

Izziv = učinkovita
poraba javnih sredstev

Javni naročniki so med največjimi potrošniki v Evropi. Porabijo približno 1,8 trilijona EUR letno, kar predstavlja približno 14 % bruto domačega proizvoda EU (vir: Publications Office ). Načela javnega naročanja in okoljska naravnanost javnih naročnikov usmerjata vse nakupe h gospodarni in racionalni porabi javnih sredstev in k sodelovanju s ponudniki na trgu. Javni naročniki tako usmerjajo trg k razvoju zelenega blaga, storitev, gradenj, izboljšujejo konkurenčnost na trgu ter pospešujejo prehod v brezogljično družbo.

Dolgoročni vplivi ZJN

Zeleno javno naročanje lahko dolgoročno prinese finančne prihranke javnim naročnikom, pri čemer je treba upoštevati stroške v celotnem življenjskem ciklu in ne le nakupne cene.

Organi, ki naročajo zeleno blago, storitve in gradnje, prispevajo k reševanju naraščajočih okoljskih izzivov (kot sta na primer zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ali bolj krožno gospodarstvo) ter poskrbijo za zdravje in dobro počutje svojih zaposlenih.

Z zmanjšanjem nevarnih snovi v izdelkih in zmanjšanjem nepotrebne embalaže se zmanjšajo tudi stroški odstranitve odpadkov.

Predmeti ZJN

V skladu z Uredbo o zelenem javnem naročanju je zeleno javno naročanje obvezno za 22 skupin predmetov in storitev:

- električna energija,
- živila in gostinske storitve,
- tekstilni izdelki,
- pisarniški papir in higienski papirnati izdelki,
- elektronska pisarniška oprema,
- televizorji,
- hladilniki, zamrzovalniki in njihove kombinacije, pralni stroji, pomivalni stroji, sušilni stroji, sesalniki in klimatske naprave,
- pohištvo,
- grelniki vode, grelniki prostora in njihove kombinacije ter hranilniki tople vode,
- sanitarne armature,
- oprema za stranišča na splakovanje in oprema za pisoarje,
- stenske plošče,
- projektiranje oziroma izvedba gradnje stavb,
- projektiranje oziroma izvedba gradnje cest,
- vozila za cestni prevoz in storitve prevoza,
- pnevmatike,
- električne sijalke in svetilke ter razsvetljava v notranjih prostorih,
- cestna razsvetljava in prometna signalizacija,
- čistila, storitve čiščenja in storitve pranja perila,
- vrtnarske storitve, kmetijski in drugi proizvodi ter oprema in stroji za vrtnarjenje,
- stavbno pohištvo,
- protihrupne cestne ograje.

Prvi korak: Kontakt

Naročnikom in gospodarskim subjektom, ki sodelujejo ali se zanimajo za sodelovanje v postopkih javnega naročanja, je na voljo enotni kontaktni elektronski naslov: zejn.mope@gov.si
Vsakodnevno ustvarjamo veliko dobrih in pozitivnih zgodb, ki uspešno pomagajo krotiti podnebne spremembe. Naj nas motivirajo in naj nam bodo kot družbi v navdih, da lahko skupaj poskrbimo za lepši jutri.
Novica
06/03/25

Procura+ Awards je prestižno tekmovanje, ki nagrajuje izjemne dosežke javnih organov na področju trajnostnega, krožnega in inovativnega javnega naročanja. Če ste izvedli napredno javno naročilo, ki spodbuja trajnost in inovacije, […]

Novica
17/02/25

Izšel je februarski mesečni novičnik ZeJN, ki prinaša aktualne informacije in dobre prakse s področja zelenega javnega naročanja. Preberite vse o prihajajočih dogodkih, izobraževanjih in trajnostnih pobudah, ki spodbujajo okolju […]

Izšla je nova številka novičnika ZeJN
Novica
18/12/24

Preberite vse o prihajajočih dogodkih, izobraževanjih in trajnostnih pobudah, ki spodbujajo okolju prijazne odločitve v javnem sektorju. Novičnik najdete v naši knjižnici. V tokratni številki je tudi intervju z Edinom Behrićem […]

Preverite dogodke, ki se odvijajo v povezavi s podnebnimi spremembami. Sodelujte v iniciativah in akcijah, ki prispevajo k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti. Pridružite se nam in postanite del rešitve.

O projektu

Uredba o zelenem javnem naročanju (Uradni list RS, št. 51/17, 64/19 in 121/21) je v Sloveniji obvezna za 22 predmetov javnega naročanja. Kljub prizadevanjem za njeno izvajanje to otežujejo izvedbene vrzeli. Pomanjkanje kadrov, ustreznega znanja, slaba ozaveščenost javnih naročnikov o prednostih, ki jih prinašajo zelena naročila blaga in storitev, ter zanemarljiva vloga zelenih nakupov kot možnosti za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov je le nekaj pomanjkljivosti, ki se želijo odpraviti s projektnimi aktivnostmi.

Namen področja zelenega javnega naročanja (ZeJN) v okviru projekta je zato najprej usposobiti zdajšnje strokovnjake in pridobiti nove strokovnjake na Ministrstvu za okolje in prostor ter drugih v resorjih, ki so pristojni za predmet iz uredbe. Temu bo sledila krepitev znanja javnih naročnikov z delavnicami, spletnimi seminarji in drugimi oblikami usposabljanja in izobraževanja.

Besedilo uredbe je dostopno na povezavi:

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED7202

V sklopu izvajanja aktivnosti projekta na področju Zelenega javnega naročanja, je vsem javnim naročnikom na voljo strokovna pomoč, ki je dosegljiva preko e-naslova zejn.mope@gov.si .

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.