...

Zeleno javno
naročanje

Zeleni nakupi zagotavljajo varčevanje z naravnimi viri, materiali in energijo.

Vas tema zeleno javno naročanje prav posebej zanima? Zaupajte nam svoj
e-naslov in se naročite na naše mesečne novice.

Vsako dejanje šteje!

Naš planet je na svoji najpomembnejši misiji. Bremenijo ga izpusti toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. Na poti v brezogljično prihodnost mu lahko pomaga prav vsakdo izmed nas. Kajti sprememba naših navad lahko spremeni podnebje na bolje. Zato odigraj glavno vlogo, izberi svoje dejanje in ga spremeni v trajnostno navado.
DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Pri nakupu izdelkov v podjetjih smo pozorni na nevarne sestavine, izdelki pa imajo manjši potencial za nastanek nevarnih emisij pri odlaganju.

EU je v letu 2021 porabila 225 milijonov ton zdravju nevarnih kemikalij, od tega 40 milijonov ton rakotvornih, mutagenih in za razmnoževanje strupenih kemikalij, tako imenovane CMR, iz prve nevarnostne skupine.

Vir: www.delo.si

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Pri gradnji novih stavb in infrastrukture preučimo možnost izvedbe zelenih streh.

Sistemi zelenih streh lahko zmanjšajo potrebo po hlajenju za do 70 %.

Vir: www.sciencedirect.com

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Službena vozila naj imajo nizke emisije. Če je mogoče, se raje odločimo za najem ali delitev vozil.

Emisije toplogrednih plinov pri električnih vozilih so za približno 17-30 % nižje od emisij bencinskih in dizelskih avtomobilov. Tudi proizvodnja električnih avtomobilov naj bi postala učinkovitejša, proizvodnja električne energije pa čistejša, vsako leto bi se lahko emisije življenjskega cikla tipičnega električnega vozila do leta 2050 zmanjšale za vsaj 73 %.

Vir: www.eea.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Podjetja s svojimi nakupi spodbujam, da v svojih izdelkih uporabljajo bolj trajnostne materiale.

V EU so letni prihranki pri porabi energije zaradi nakupa okoljsko zasnovanih izdelkov v letu 2021 znašali kar 10 %.

Vir: www.europarl.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Kupujemo tekstilne izdelke, ki imajo čim višji delež ekološkega bombaža ali drugih naravnih vlaken, ki so pridelana na ekološki način.

V 2020 je poraba tekstila na osebo v EU povprečno povzročila porabo 400 m2 zemlje, 9 m3 vode, 391 kg surovin in ogljični odtis 270 kg.

Vir: www.europarl.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Elektronska pisarniška oprema, ki jo kupujemo, je najvišjega energijskega razreda, ki je trenutno na trgu, ima možnost nadgradljivosti in popravljivosti.
DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Poskrbimo, da prepoznamo okoljske oznake, ki zagotavljajo, da ima označen izdelek boljše okoljske lastnosti na podlagi neodvisnega preverjanja.

Med letoma 2010 in 2021 je bilo zabeleženo 398-odstotno povečanje števila certificiranih proizvodov z evropskim znakom za okolje.

Vir: www.eea.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
V mojem delovnem okolju usposabljamo osebje, ki čisti, saj tako ozaveščamo o skrbi za okolje ali najamemo storitve, kjer je to zagotovljeno.

Poročilo Evropske komisije ugotavlja, da lahko z uporabo biološko razgradljivih čistil zmanjšamo onesnaževanje vode za do 50 %.  Podjetja z zelenimi praksami čiščenja imajo 20-odstotno zmanjšanje stroškov poslovanja zaradi prihrankov pri odstranjevanju odpadkov in skladnosti z zakonodajo.

Vir: cleanchaps.com

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Odločimo se za nakup vozila, ki izpolnjuje zahteve, ki so opredeljene v standardu EURO 6.

Osebni avtomobili so glavni onesnaževalec, saj povzročajo 61 % vseh emisij CO2 iz cestnega prometa v EU. V 2018 je bila povprečna stopnja zasedenosti avta v Evropi le 1,6 osebe na avtomobil.

Vir: www.europarl.europa.eu

DELI
Vsako dejanje šteje, Zeleno javno naročanje
Moji tekstilni izdelki so primerni za sušenje in likanje z manj energije.

Evropejci v povprečju vsako leto porabijo skoraj 26 kilogramov tekstila in ga zavržejo približno 11 kilogramov. Rabljena oblačila se lahko izvozijo izven EU, vendar se večinoma (87 %) sežgejo ali odložijo na odlagališčih.

Vir: www.europarl.europa.eu

Zeleno javno naročanje

Zeleno javno naročanje (ZeJN) je naročanje, pri katerem naročniki naročajo blago, storitve ali gradnje, ki imajo v primerjavi z običajnim blagom, storitvami ali gradnjami v celotni življenjski dobi manjši vpliv na okolje ter imajo enake ali boljše funkcionalnosti. Zeleni nakupi zagotavljajo varčevanje z naravnimi viri, materiali in energijo.

Gradiva iz knjižnice

Preberite si več o zelenem javnem naročanju v naši spletni knjižnici.

Izziv = učinkovita
poraba javnih sredstev

Javni naročniki so med največjimi potrošniki v Evropi. Porabijo približno 1,8 trilijona EUR letno, kar predstavlja približno 14 % bruto domačega proizvoda EU (vir: Publications Office ). Načela javnega naročanja in okoljska naravnanost javnih naročnikov usmerjata vse nakupe h gospodarni in racionalni porabi javnih sredstev in k sodelovanju s ponudniki na trgu. Javni naročniki tako usmerjajo trg k razvoju zelenega blaga, storitev, gradenj, izboljšujejo konkurenčnost na trgu ter pospešujejo prehod v brezogljično družbo.

Dolgoročni vplivi ZJN

Zeleno javno naročanje lahko dolgoročno prinese finančne prihranke javnim naročnikom, pri čemer je treba upoštevati stroške v celotnem življenjskem ciklu in ne le nakupne cene.

Organi, ki naročajo zeleno blago, storitve in gradnje, prispevajo k reševanju naraščajočih okoljskih izzivov (kot sta na primer zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ali bolj krožno gospodarstvo) ter poskrbijo za zdravje in dobro počutje svojih zaposlenih.

Z zmanjšanjem nevarnih snovi v izdelkih in zmanjšanjem nepotrebne embalaže se zmanjšajo tudi stroški odstranitve odpadkov.

Predmeti ZJN

V skladu z Uredbo o zelenem javnem naročanju je zeleno javno naročanje obvezno za 22 skupin predmetov in storitev:

- električna energija,
- živila in gostinske storitve,
- tekstilni izdelki,
- pisarniški papir in higienski papirnati izdelki,
- elektronska pisarniška oprema,
- televizorji,
- hladilniki, zamrzovalniki in njihove kombinacije, pralni stroji, pomivalni stroji, sušilni stroji, sesalniki in klimatske naprave,
- pohištvo,
- grelniki vode, grelniki prostora in njihove kombinacije ter hranilniki tople vode,
- sanitarne armature,
- oprema za stranišča na splakovanje in oprema za pisoarje,
- stenske plošče,
- projektiranje oziroma izvedba gradnje stavb,
- projektiranje oziroma izvedba gradnje cest,
- vozila za cestni prevoz in storitve prevoza,
- pnevmatike,
- električne sijalke in svetilke ter razsvetljava v notranjih prostorih,
- cestna razsvetljava in prometna signalizacija,
- čistila, storitve čiščenja in storitve pranja perila,
- vrtnarske storitve, kmetijski in drugi proizvodi ter oprema in stroji za vrtnarjenje,
- stavbno pohištvo,
- protihrupne cestne ograje.

Prvi korak: Kontakt

Naročnikom in gospodarskim subjektom, ki sodelujejo ali se zanimajo za sodelovanje v postopkih javnega naročanja, je na voljo enotni kontaktni elektronski naslov: zejn.mope@gov.si
Vsakodnevno ustvarjamo veliko dobrih in pozitivnih zgodb, ki uspešno pomagajo krotiti podnebne spremembe. Naj nas motivirajo in naj nam bodo kot družbi v navdih, da lahko skupaj poskrbimo za lepši jutri.
Novica
06/03/25

Procura+ Awards je prestižno tekmovanje, ki nagrajuje izjemne dosežke javnih organov na področju trajnostnega, krožnega in inovativnega javnega naročanja. Če ste izvedli napredno javno naročilo, ki spodbuja trajnost in inovacije, […]

Novica
17/02/25

Izšel je februarski mesečni novičnik ZeJN, ki prinaša aktualne informacije in dobre prakse s področja zelenega javnega naročanja. Preberite vse o prihajajočih dogodkih, izobraževanjih in trajnostnih pobudah, ki spodbujajo okolju […]

Izšla je nova številka novičnika ZeJN
Novica
18/12/24

Preberite vse o prihajajočih dogodkih, izobraževanjih in trajnostnih pobudah, ki spodbujajo okolju prijazne odločitve v javnem sektorju. Novičnik najdete v naši knjižnici. V tokratni številki je tudi intervju z Edinom Behrićem […]

Preverite dogodke, ki se odvijajo v povezavi s podnebnimi spremembami. Sodelujte v iniciativah in akcijah, ki prispevajo k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti. Pridružite se nam in postanite del rešitve.

O projektu

Uredba o zelenem javnem naročanju (Uradni list RS, št. 51/17, 64/19 in 121/21) je v Sloveniji obvezna za 22 predmetov javnega naročanja. Kljub prizadevanjem za njeno izvajanje to otežujejo izvedbene vrzeli. Pomanjkanje kadrov, ustreznega znanja, slaba ozaveščenost javnih naročnikov o prednostih, ki jih prinašajo zelena naročila blaga in storitev, ter zanemarljiva vloga zelenih nakupov kot možnosti za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov je le nekaj pomanjkljivosti, ki se želijo odpraviti s projektnimi aktivnostmi.

Namen področja zelenega javnega naročanja (ZeJN) v okviru projekta je zato najprej usposobiti zdajšnje strokovnjake in pridobiti nove strokovnjake na Ministrstvu za okolje in prostor ter drugih v resorjih, ki so pristojni za predmet iz uredbe. Temu bo sledila krepitev znanja javnih naročnikov z delavnicami, spletnimi seminarji in drugimi oblikami usposabljanja in izobraževanja.

Besedilo uredbe je dostopno na povezavi:

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED7202

V sklopu izvajanja aktivnosti projekta na področju Zelenega javnega naročanja, je vsem javnim naročnikom na voljo strokovna pomoč, ki je dosegljiva preko e-naslova zejn.mope@gov.si .

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.