Okoljski nevladni organizaciji Umanotera in Focus napovedujeta 11. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti z naslovom Moč participacije: kako trajnostno upravljati z lokalnimi viri. Kdaj? V sredo, 9. septembra […]
V Tednu za podnebje Podnebni dialog z Lučko Kajfež Bogataj
Slovenija je s Podnebnim zakonom dobila tudi Teden za podnebje, ki ga bomo odslej obeleževali vsak tretji teden oktobra. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v tem tednu vabi državne in javne institucije, občine, nevladne organizacije in podjetja po vsej Sloveniji, da organizirajo izobraževalne in ozaveščevalne aktivnosti ter javne razprave o podnebnih spremembah. Osrednji dogodek bo Podnebni dialog: 2045 je pred vrati.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo osrednji dogodek Podnebni dialog: 2045 je pred vrati organiziralo 15. oktobra 2025 ob 18. uri na Fakulteti za družbene vede (v Veliki dvorani). Ministrstvo je dogodek umestilo na fakulteto, saj si želi k pogovoru pritegniti čim več mladih. Na odru se bodo novinarki Špeli Novak pridružili:
- prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja,
- Tina Kobilšek, glavna slovenska podnebna pogajalka in
- Jan Zupan, mladinski podnebni delegat.
Gostje bodo razpravljali o izzivih in priložnostih Slovenije pri spopadanju s podnebnimi spremembami in iskanju poti k podnebni nevtralnosti.
Izhodišča za Podnebni dialog bodo prispevali državljani
Podnebni dialog bo temeljil na šestih temah, o katerih bodo predhodno v manjši skupini razpravljali državljani v okviru svetovne kavarne. Na ta način bo ministrstvo zbralo raznolike poglede in vprašanja ljudi, ki bodo osnova za odprto razpravo.
- Energetska prihodnost: Kako si predstavljamo Slovenijo brez fosilnih goriv in katere tehnologije so najbolj sprejemljive?
- Socialna pravičnost za prehod v nizkoogljično družbo: Kako zagotoviti, da so podnebni ukrepi hkrati učinkoviti in socialno vključujoči?
- Krožno gospodarstvo: Kako zmanjšati odpadke in oblikovati sistem, kjer izdelki krožijo čim dlje?
- Promet in mobilnost: Kako zasnovati mobilnost prihodnosti, ki je varna, dostopna in nizkoogljična?
- Pogled v prihodnost: Kako bo videti naše vsakdanje življenje v Sloveniji leta 2030, 2040 in 2050?
- Prilagajanje na podnebne spremembe: Kako se lahko posamezniki, skupnosti in država pripravimo na podnebne spremembe, ki jih že občutimo?
Gostje bodo na voljo tudi za vprašanja publike.
Glas državljanov v ospredju
Ministrstvo želi s Podnebnim dialogom odpreti prostor za stališča in pričakovanja ljudi – kmetov, študentov, prebivalcev urbanih in ruralnih naselij, mladih družin, upokojencev, podjetnikov in drugih skupin državljanov. Izsledke dialoga bo ministrstvo zbralo in posredovalo v Državni zbor.
Pridružite se nam, da skupaj oblikujemo poti v bolj pravično, trajnostno in podnebno nevtralno prihodnost Slovenije.
Dogodek je brezplačen
Dogodek je brezplačen, vendar so zaradi organizacije prijave na dogodek obvezne. Prijavljeni udeleženci lahko po želji na svoj e-naslov prejmejo tudi povzetek Podnebnega dialoga.
Oglej si še ostale objave
Skupnost občin Slovenije v sodelovanju s Podnebno pisarno in občinami Škocjan, Šmarješke Toplice in Novo mesto v sredo, 17. junija 2026, prireja dogodek Podnebni sprehod. Lokacija: Šmarjeta 49, 8220 Šmarješke toplice […]
40. izvedba letne konference CEFEC (evropske konfederacije socialnih podjetij, pobud za zaposlovanje in socialnih zadrug) bo letos potekala na Bledu in bo na enem mestu združila socialna podjetja, oblikovalce politik, […]







