Brezplačni in neodvisni strokovni nasveti za občane
Obiskovalci 63. sejma DOM bodo tudi letos lahko iz prve roke izvedeli, kako moramo graditi in prenavljati »po novem« oziroma v bližnji prihodnosti. Na voljo bodo neodvisni in brezplačni strokovni nasveti, samodejne predstavitve in strokovni dogodki, ki bodo obravnavali ukrepe in rešitve pri gradnji in prenovi stavb.
Pester nabor strokovnjakov (arhitekt, statik, strojni inženir, gradbeni fizik, inženir s področja požarne varnosti) bo nudil občanom celovite nasvete in usmeritve za odpravo težav, na primer kako postopati pri zasnovi in prenovi hiše ali stanovanja ter gradnji sodobne, brezemisijske stavbe, kako rešiti zamakanje balkona ali terase, na kaj moramo biti pozorni pri gradnji dimnika, menjavi kotla za ogrevanje ali namestitvi fotonapetostnih naprav na streho in katera dovoljenja potrebujemo pri tem.
Na svetovanje s seboj prinesete načrte, skice ali fotografije, da vam bodo svetovalci lahko podali kakovosten nasvet, ki ustreza dejanskemu stanju.
Arhitekt svetuje
Nasveti arhitekta vam bodo v pomoč pri načrtovanju novogradnje ali celovite prenove hiše ali stanovanja. Kako načrtujemo gradnjo trajnostnih in na krožnosti zasnovanih hiš, ki bodo v prihodnje samooskrbne in brezemisijske? Zakaj moramo pri prenovi hiše ali stanovanja razmišljati o celoviti prenovi, ki ne pomeni le dodatne toplotne izolacije fasade, temveč temelji na ukrepih in rešitvah, ki so za dano stavbo najugodnejši s tehnično-tehnološkega in tudi stroškovnega vidika, predvsem pa zdravega okolja? Svetovali vam bomo tudi pri izbiri najustreznejše lokacije in orientacije hiše na parceli, velikosti, razporeditvi in namembnosti prostorov, smotrnosti posamezne odločitve ter sodobnih likovnih in tehničnih načelih oblikovanja hiše z upoštevanjem načel zdravega in udobnega bivanja.
Kako do upravnih dovoljenj?
Dovoljenja za gradnjo ne potrebujemo le za novogradnje, temveč tudi pri večjih prenovah. Kdaj in v katerih primerih potrebujemo dovoljenje, kdaj pa je nujna le presoja skladnosti s prostorskimi akti? Kaj pomeni uvedba pojma »mala rekonstrukcija« za investitorje? V zadnjem času se odločamo o postavitvah fotonapetostnih naprav oziroma sončnih elektrarn za samooskrbo – kaj potrebujemo v teh primerih? Ali lahko namestimo zunanjo enoto klimatske naprave na fasado ali samovoljno v večstanovansjki stavbi? Kdo so udeleženci v upravnih postopkih, katera mnenja (soglasja) bomo potrebovali in kako naj postopamo?
Statik svetuje
Pri prenovah hiš ali stanovanj se večkrat srečamo z dilemo, ali se lahko poruši nosilni, vezni zid ali predelna stena in ali lahko izvedemo preboj, da bo zasnova novih prostorov čim bolj sodobna. Kje in kako zgraditi nov dimnik in ali zamenjati leseni strop z armirano betonskim ali montažnim? Problematične so lahko tudi manjše ali večje razpoke na hišah. Zakaj je smiselno pri prenovah stavb povečati potresno odpornost? Nasveti statika vam bodo v pomoč pri vseh dilemah, svetovali vam bodo tudi glede potresne varnosti in smiselnosti utrditve obstoječih zidov in drugih konstrukcijskih elementov.
Temeljenje stavb, geomehanske preiskave tal in preprečevanje plazov
Vas zanima najprimernejši način temeljenja za vašo hišo ter kdaj in katere preiskave je smiselno izvesti na parceli še preden pričnemo načrtovati temeljenje? Na kaj moramo biti pozorni pri izkopih za temeljenje in katere nevšečnosti se nam lahko pripetijo? Pozanimali se boste lahko tudi o odvodnjavanju zalednih in meteornih vod ob stavbi in rešitvah za sanacijo spodjedenih oz. poškodovanih temeljev in temeljnih tal.
Ste opazili razpoke na fasadi in posedanje (plazenje) zemljišča okoli hiše, pa ne veste kako pristopiti k sanaciji ali zaustavitvi nadaljnjega plazenja? Katere ukrepe poznamo in kaj lahko sami naredimo, da preprečimo plazenje?
Gradnja in celovita prenova stavb
Svetovanje je namenjeno vsem, ki potrebujejo konkreten nasvet z detajlnimi rešitvami konstrukcijskih sestavov (zidovi, stropi, tlaki, streha …), izbire in izvedbe hidroizolacije in toplotne izolacije temeljev, sten, teras, balkonov in streh. Pridobiti bo možno nasvet za načrtovanje pri novogradnji in prenovi, npr. izvedba cokla, ograje, zaključkov, prebojev, odpravo toplotnih in zvočnih mostov, pa tudi nasvet za odpravo posledic poplav oz. kako ravnati pri sušenju in sanaciji stavb.
Gradnja trajnostih stavb
V zadnjih desetletjih imamo pri nas precej izkušenj z gradnjo montažnih in skoraj ničenergijskih hiš, podprto z ustreznimi finančnimi mehanizmi v obliki subvencij. Gradnja trajnostnih stavb je v našem okolju še v povojih in pilotnih projektov skoraj ni. Kako poteka načrtovanje in gradnja trajnostne stavbe, so kazalniki trajnostne gradnje po Level(s) prava pot? Na kaj bomo morali biti pozorni pri tovrstni gradnji? Zakaj potrebujemo izračun ogljičnega odtisa stavbe in zakaj je kakovost notranjega okolja tako zelo pomemben dejavnik pri gradnji ali prenovi stavbe? Na svetovanju vam bomo predstavili osnovna načela načrtovanja in gradnje trajnostnih in na krožnosti zasnovanih stavb.
Viri in raba energije v stavbah
Nasvet o učinkoviti rabi energije in rabi obnovljivih virov energije v stavbah vam bo v pomoč, kako svoja finančna sredstva učinkovito in dolgoročno ustrezno uporabiti pri gradnji, obnovi hiše ali stanovanja in menjavi vira ogrevanja. Kako pristopiti k energetski zasnovi novogradenj in kako k prenovi, izbiri ogrevalnega sistema in ogrevalnih naprav ter njihovi regulaciji, izbiri sistema za prezračevanje ali hlajenje stavbe, rabi obnovljivih virov energije, izbiri ustreznega energenta glede na danosti lokacije in značilnosti stavbe, zmanjšanju rabe energije za delovanje stavbe, vodenju energetskega knjigovodstva, pripravi tople sanitarne vode in drugim ukrepom?
Povečanje požarne varnosti stavb s preventivnimi ukrepi
Požarno varnost moramo zagotoviti v stavbah in njeni okolici, pa tudi širšem naravnem in grajenem okolju. Na voljo bodo nasveti o ukrepih in enostavnih rešitvah za preprečitev izbruha in širjenja požara v hiši ali stanovanju. Najpogostejši vzrok za izbruh požara niso le dimniki in kurilne naprave, temveč v zadnjem obdobju tudi električne naprave (mobilni telefoni, gospodinjski aparati, baterije) in električna vozila (avtomobili, skiroji, kolesa), vse več lahko gorljivih oz. vnetljivih materialov (toplotna izolacija, montažne pene, leseni deli, umetni materiali, …) in tudi fotonapetostne naprave oz. sončne elektrarne na strehah.
Kateri so nujni ukrepi za izboljšanje požarne varnosti, kako lahko že s preprostimi rešitvami preprečimo vzroke za izbruh požara, katere materiale bi morali vgrajevati, na kaj bi morali biti pozorni pri menjavi vira ogrevanja (kurilna naprava oz. peč, toplotna črpalna, sončna elektrarna) in zakaj bi morali biti s spremembami na stavbi obveščeni tudi gasilci?
O oknih in vratih
Izbira oken in vrat ni enostavna odločitev, saj se v poplavi najrazličnejših ponudb težko odločimo glede tehnično-tehnoloških rešitev in lastnosti, ki jih od okna pričakujemo na dani lokaciji. Je energetska učinkovitost res edino merilo? Katera dokazila moramo zahtevati pred nakupom izdelkov?
Sodobna vgradnja, bolj poznana kot »RAL vgradnja«, se je kot pojem uveljavila tudi pri nas, kako pa se izvaja v praksi? Pri sodobni vgradnji oken moramo že v fazi načrtovanja predvideti primerno velikost odprtine, način in vrsto pritrjevanja ter zagotoviti ustrezno tesnjenje rege v treh ravneh med okvirjem in konstrukcijo. Eden izmed certifikatov, ki označuje najboljše izdelke in storitve v Sloveniji, je Znak kakovosti v graditeljstvu.
Primeri vključevanja v mednarodne RR projekte
Svetovanje je namenjeno podjetjem, ki želijo izboljšati svojo konkurenčnost in uspešnost na podlagi novih znanj, tehnologij, poslovnih modelov in razvojnega sodelovanja. Priložnosti bomo opisali v okviru tekočih projektov Slovenskega gradbenega grozda. Izvedeli boste tudi, kaj dejansko pomeni sodelovanje v inovacijskih grozdih in katere prednosti prinaša.