...

Podnebna kavarna v Ljubljani: Trajnostna mobilnost v praksi

V ponedeljek, 19. septembra, se je v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE zgodila prva od prireditev, poimenovanih Podnebna kavarna. V času evropskega tedna mobilnosti je kavarna potekala v sodelovanju z Evropsko komisijo v Sloveniji in IPOP – Inštitutom za politike prostora. Tema je bila trajnostna mobilnost v praksi, potekal pa je tudi pester spremljevalni program.

Gostje Podnebne kavarne dr. Jerneja Jug Jerše, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, dr. Aidan Cerar z IPOP – Inštituta za politike prostora in redna uporabnica javnega potniškega prometa študentka Eva Omahen so z Mašo Pavoković govorili o trajnostni mobilnosti v praksi.

Sogovorniki so prisotnim zaupali, da jim koristi uporaba aktivnih oblik mobilnosti in javnega potniškega prometa, ter se strinjali, da so trajnostne oblike mobilnosti vse bolj raznolike, privlačne in dostopne.

Dr. Jerneja Jug Jerše je povedala, da se na ravni Evropske unije izvajajo številni ambiciozni projekti. Poudarila je finančni paket Next generation EU, ki bo Evropi omogočil prehod na višjo razvojno raven prek zelenih investicij v, na primer, izboljšanje železnic in zakona o javnem potniškem prometu.

Potovalne navade Slovencev so se v zadnjih nekaj letih spremenile. Po besedah dr. Aidana Cerarja se je število kratkih poti, ki jih opravimo z avtomobilom, zmanjšalo, kar je (predvsem v večjih mestih) učinek zapiranja ulic in mestnih središč za promet oziroma odpiranje za pešce in kolesarje. Tak ukrep je praviloma dolgoročno dobro sprejet, kar je dr. Cerar podkrepil tudi z dosežki projekta varnih prihodov v šolo, ki ga izvajajo na inštitutu IPOP.

Eva Omahen je poudarila, da je potovanje po Sloveniji z javnim potniškim prometom zaradi kratkih razdalj preprosto in cenovno ugodno, zato bi ga po njenem mnenju Slovenci lahko uporabljali pogosteje.

Sogovorniki so se strinjali, da so na področju izboljšanja javnega potniškega prometa v Sloveniji potrebne še velike izboljšave, kljub temu pa lahko svoje potovalne navade začnemo spreminjati tam, kjer je najlažje – kratke poti do dveh kilometrov opravimo peš ali s kolesom.

Dogajanje je popestril dobro pripravljen spremljevalni program. Na voljo je bila celodnevna popravljalnica koles, za katero je mojstrsko poskrbel center ponovne uporabe Depo Vrhnika. Gostje in mimoidoči so se lahko okrepčali s kavo zadruge Bunaiz pravične trgovine ter z v Sloveniji zamišljenim kifeljcem iz sestavin preverjenega slovenskega porekla iz sistema pravične trgovine. Mimoidoči so preskusili svoje znanje o podnebnih spremembah na podnebnem kolesu sreče, se nekaj tudi naučili in si prislužili uporabne trajnostne nagrade.

Podnebna kavarna svojo pot nadaljuje 15. oktobra v Portorožu, kjer bomo govorili o energetski učinkovitosti. Več informacij bo na voljo kmalu.

Vljudno vabljeni.

Oglej si še ostale objave

Novica
09/10/24

Ste v času Evropskega tedna mobilnosti v vaši občini organizirali vrsto aktivnosti? Prijavite se lahko za nagrado European Mobility Week ali Mobility action in postanete dober zgled občinam po Evropi […]

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.