Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
V pobudi Evropski teden mobilnosti (ETM) je letos prvič sodelovala več kot polovica slovenskih občin (120) – s številnimi aktivnostmi in dogodki so prebivalce ozaveščale o hudih bremenih motornega prometa in jih pozivale k prehodu na bolj trajnostne potovalne navade. Na zaključnem dogodku letošnje izvedbe te pobude so bile kot najbolj aktivne nagrajene občine Celje, Ig in Solčava.
»Letošnja izvedba Evropskega tedna mobilnosti je v ospredje postavila kakovostno urejen in vsem enakovredno dostopen javni prostor, v katerem se enako varno in udobno gibajo vsi. Vključenih je bilo največ občin in prebivalcev doslej, izvedenih pa več kot 500 aktivnosti. Kot vsako leto se je tudi letos ETM zaključil s posebnim dogodkom za lokalne in regionalne koordinatorje, tokrat v Velenju, na katerem so bile posebej izpostavljene letos najbolj aktivne občine,« je letošnji ETM in dogodek na kratko povzela Pia Primec, nacionalna koordinatorica ETM na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
V kategoriji manjših občin je priznanje dobila Občina Solčava. Kljub svoji majhnosti je izvedla zelo pester in inovativen program aktivnosti, v katere so vključevali različne starostne skupine občanov ter tudi domače in tuje obiskovalce. Posebno dragoceno je, da si v Občini Solčava za trajnostno mobilnost prizadevajo tudi zunaj časa ETM.
V kategoriji srednje velikih občin je bila kot najbolj aktivna prepoznana Občina Ig. Osrednji del aktivnosti ETM je izvedla na območju manjšega javnega parkirišča, ki je bilo ves teden zaprto za promet. Poleg aktivnosti za spodbujanje hoje in kolesarjenja so povečali frekvence nekaterih avtobusnih linij ter izvedli več tematskih poučnih aktivnosti in spremljevalnih dejavnosti.
Med večjimi občinami je bila kot najbolj aktivna prepoznana Mestna občina Celje. Osrednji prostor dogajanja (Prešernova ulica) so v času ETM zaprli za motoriziran promet in ga uredili v prostor srečevanja, igre, izobraževanja in medgeneracijskih izmenjav. Vsak dan so v ospredje postavili drugo temo: mobilnost najmlajših, delavnice urbanih športov, zdravo življenje, trajnostne potovalne navade, kulturo, kolesarjenje, mikromobilnost in varnost.
Ob podelitvi nagrad in predstavitvi dosežkov najbolj aktivnih občin so na zaključnem dogodku letošnjega Evropskega tedna mobilnosti v Velenju sodelujoči krepili tudi znanja s področja učinkovitega komuniciranja o ukrepih trajnostne mobilnosti ter izmenjevali izkušnje in načrte o izvedbi začasnih zapor javnih prostorov in dejavnosti za spodbujanje aktivne mobilnosti otrok.
Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje (najbolj aktivna večja občina v letu 2023 in gostiteljica dogodka), je svojo izkušnjo s sodelovanjem v pobudi ETM opisal takole: »Mestna občina Velenje je trenutno pred številnimi izzivi, smo v procesu prestrukturiranja, ko si prizadevamo za pravičen prehod iz premogovništva v bolj trajnostne oblike gospodarstva. V sodelovanju z državo in drugimi deležniki razvijamo projekte, ki bodo zagotovili nova delovna mesta z veliko dodano vrednostjo in izboljšali kakovost življenja naših občanov. Evropski teden mobilnosti je del teh prizadevanj, saj z odgovornostjo in premišljenimi vsebinami poudarjamo dolgotrajen pomen trajnostnih rešitev, ki prispevajo k boljšemu zdravju in še kakovostnejšemu bivanju v naši občini.«
Če bi želeli več informacij o Evropskem tednu mobilnosti ali bi se mu želeli pridružiti tudi v vaši občini, se obrnite na nacionalno koordinatorico Evropskega tedna mobilnosti Pio Primec.
Prometna politika je tesno prepletena z drugimi politikami, kar zahteva medresorsko sodelovanje za učinkovito prostorsko načrtovanje. To je bila osrednja tema strokovnega posveta ob svetovnem dnevu trajnostnega prometa, kjer so […]
Ministrica Mateja Čalušić se je udeležila otvoritve nove igralne enote gozd v Minicityju. Projekt je nastal pod pokroviteljstvom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Sredstva za izvedbo projekta so bila […]
Program Ekošola in Lidl Slovenija z letošnjim šolskim letom začenjata prenovljeno sezono projekta Hrana ni za tjavendan (HNZT). Z njim že 11. leto zapored ozaveščata mlade o izzivih, povezanih z […]