...

Razpisanih 16 milijonov evrov za skupnostno samooskrbo z električno energijo

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027.

solarni paneli na strehi

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev.

Vsebina javnega razpisa

V okviru javnega razpisa bodo podprte naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki spadajo v enega izmed dveh sklopov:

  • Sklop A: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov in manj kot 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 6.000.000 evrov;
  • Sklop B: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 10.117.647,06 evra.

Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za naslednja dva ukrepa:

  • ukrep 1: nakup in vgradnja novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov in
  • ukrep 2: nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.

Sredstva sofinanciranja v višini 16.117.647,06 evra se zagotavljajo s sredstvi evropske kohezijske politike iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada, načrtovanimi v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Za vsa vprašanja se lahko obrnete na Urad za spodbujanje zelenega prehoda.

Rok za prijavo

Predvidena so tri odpiranja vlog. Prvi rok za oddajo vlog je 5. maja 2025, drugi rok je 8. septembra 2025 in tretji rok je 8. decembra 2025.

Oglej si še ostale objave

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.