...

Slovenija v letu 2025 prevzema predsedovanje Skupini za gozdove

Republika Slovenija je z letom 2025 prevzela predsedovanje Skupini za gozdove (For Forest Group – FFG). Ključne aktivnosti v okviru predsedovanja bodo usmerjene v aktualne izzive, povezane z gozdovi, gozdarstvom in podnebnimi spremembami.

deblo poraščeno z mahom

Skupina za gozdove, ki vključuje Avstrijo, Finsko, Slovenijo in Švedsko, je bila ustanovljena oktobra 2022 v Luksemburgu z namenom poglabljanja sodelovanja na področju gozdarske politike Evropske unije (EU).

Na avdio-video srečanju ministrov za kmetijstvo in gozdarstvo so sodelovali predstavniki Švedske, Finske in Avstrije, pridružila pa se je tudi Francija kot članica razširjene Skupine za gozdove +. Razprava je bila osredotočena na izzive pri izvajanju Uredbe o sektorju rabe tal, sprememb rabe tal in gozdarstva (LULUCF), ki določa cilje za ponore toplogrednih plinov in pomembno vpliva na doseganje podnebnih ciljev EU. Slovenija je bila v procesu pogajanj in sprejemanja te zakonodaje na ravni EU zelo dejavna ter je ves čas opozarjala na vplive klimatskih sprememb in specifike nacionalnega gospodarjenja z gozdovi.

V razpravi so bila izpostavljena vprašanja sprememb prirastka in lesnih zalog, ki so posledica naravnih ujm, podnebnih sprememb ter škodljivih dejavnikov, kot so prenamnožitve podlubnikov, vetrolomi, suše, pozne pozebe in požari. Poudarjena je bila potreba po celostnem pristopu k gozdarstvu, saj vsaka odločitev močno vpliva na dolgoročno stabilnost, razvoj in odpornost gozdov.

Ministri so se strinjali, da je ključno nadaljevati strokovno delo na zbiranju podatkov o gozdovih ter na podlagi teh analiz sprejemati nadaljnje ukrepe. Dotaknili so se tudi predloga uredbe EU o monitoringu gozdov ter poudarili pomen nadaljnje izmenjave mnenj na strokovni ravni in tvornega sodelovanja v razpravah na Svetu EU, kjer se predlog trenutno obravnava.

Naslednje delovno srečanje Skupine za gozdove bo junija letos v Sloveniji, v Mariboru.

Oglej si še ostale objave

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.