...

Trajnostna oskrba stavb z energijo – izzivi in priložnosti

Vabljeni na strokovni dogodek, ki bo potekal hibridno v petek, 28. marca 2025, med 10:00 in 12:45 v dvorani 3 na sejmu MEGRA v Gornji Radgoni in v e-obliki. Dogodek organizira Gradbeni inštitut ZRMK; udeležba na dogodku pa je brezplačna, saj poteka v okviru integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v koordinaciji Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

Zaradi organizacije in izvedbe dogodka Trajnostna oskrba stavb z energijo je obvezna prijava preko spletne prijave najkasneje do četrtka, 27. marca 2025, do 16. ure.

Potenciali prenove stavb

Prenova stavb predstavlja za investitorja, projektanta in druge deležnike tudi edinstveno priložnost za oskrbo stavbe s trajnostno energijo. To ne pomeni le menjave vira ogrevanja (kotel na olje s toplotno črpalko), zamenjava ogreval (radiatorji s talnim ogrevanjem) ali vgradnjo sončne elektrarne. Oskrba z energijo mora biti dolgoročno skrbno in premišljeno načrtovana ob upoštevanju vseh robnih pogojev lokacije in značilnosti stavbe ter cenovno dostopnih in možnih virov energije, vzdržnih na dolgi rok.

Raba energije je trajnostna, če jo in ko jo rabimo učinkovito in če vključuje lokalno energetsko samooskrbo iz obnovljivih oziroma alternativnih virov energije: sonce, les, odpadki, veter in/ali drugi lokalni energetski potencial na ravni stavbe, naselja, občine, regije ali države.

Vsebina dogodka

Na dogodku bodo predavatelji uvodoma prikazali trajnostne vire energije, možnosti in priložnosti njihove izrabe s prikazom finančnih učinkov in vplivi na krožnost in samooskrbo na ravni stavbe in lokalnega okolja. Predstavili bodo stanje in potenciale v občinah, pri čemer so ključni lokalni energetski koncepti in na njih temelječe obveze z vidika oskrbe s trajnostno energijo. Na kratko bodo orisali oskrbo stavb in območji z biomaso, ki je pri nas še vedno prevladujoč vir energije, toplotne črpalke, vetra in odpadkov.

Predavatelji bodo podrobneje razčlenili tudi stanje in potencial pridobivanja električne energije iz sončnih elektrarn, ki z 1,1 GW instalirane moči prispevajo 7,6 % proizvedene električne energije pri nas. Organizatorji bodo namenili pozornost še potencialom geotermalne energije s poudarkom na plitvi geotermalni energiji in novih tehnologijah na osnovi uporabe biomase kot vira energije in možnosti nadgradnje le-te s kogeneracijo.

Udeleženci boste lahko spoznali še neizkoriščene potenciale pri oskrbi stavb z energijo z nekaterimi ukrepe za množičnejšo vključitev alternativnih virov ter možnosti načrtovanja in problematike vzdrževanja. Predstavili vam bodo kontaktno točko OVE (obnovljivih virov energije) in primera dobre prakse oskrbe stavbe s trajnostno energijo z inovativno rešitvijo gretja in hlajenja. V razpravi boste imeli priložnost izmenjati mnenja o aktualnem stanju, izkušnjah in perspektivi oskrbe s trajnostno energijo v praksi.

Oglej si še ostale objave

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.