...

[Podnebne priče] Dejan Rodošek, žičničar: Ljudje razumejo, da proti naravi ne moremo

Več kot 30 let že Dejan Rodošek v Kotljah vodi smučarsko šolo, tamkajšnje smučišče pa je v lasti njegove družine že 17. sezono. Družinsko smučišče ob vznožju Uršlje gore je namenjeno začetnikom in manj zahtevnim smučarjem.

Rodošek se spominja prvih let, ko je bilo v normalni sezoni 50 do 60 obratovalnih oziroma delovnih dni brez umetnega zasneževanja. Kasneje so v nizko ležeče smučišče dodatno vložili, okrepili zasneževanje in s tem prišli na želenih 70 do 80 obratovalnih dni. “To smo v prejšnjih letih realizirali, a ne v zadnjih treh zimah, ki so bile res zelo kratke. Sicer so bile intenzivne, a zelo kratke. Lanska je bila s snegom prava idila, a časovno stisnjena na približno 40 do 45 delovnih dni. Pri tej dejavnosti, v katero je treba že tako toliko vložiti, moraš biti finančno, organizacijsko in logistično zelo pazljiv,” je izpostavil.

Kar 63 enot šol in vrtcev namreč učijo v smučarski šoli DR7: “V teh letih smo si ustvarili ime, ljudje vedo, kam pripeljati otroke, da se bodo naučili smučati. Tudi uporabniki si želijo, da bi pridobljeno znanje lahko uporabljali skozi neko daljše obdobje, in razumejo, da se je takrat, ko je zima, tega treba lotiti resno in ne v nedogled odlašati. Pred leti si imel malo več manevrskega prostora in si lahko delo opravil v več mesecih, zdaj pa moraš to strniti. Zelo vesel sem, da je interes staršev, otrok, šol, vrtca, dejansko celega pogona, dober in pozitiven. Ljudje tudi vidijo, da vlagamo in se trudimo, s tem pa tudi razumejo situacijo, saj proti naravi pač ne moreš. Razumejo, da je to ‘outdoor’ dejavnost. To niso plavalni tečaji, ki jih tudi izvajamo, pa se lahko za dve leti naprej dogovoriš za termine in se jih držiš. No, razen če je kdaj mrzla voda (smeh).”

Več o njegovem pričevanju in posledicah podnebnih sprememb si preberite na spletni strani Večer.

Oglej si še ostale objave

e-novice in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-novice, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.