...

Poziv za spremembo prometne paradigme

V Sloveniji potrebujemo novo prometno paradigmo, saj sedanje prometno načrtovanje, osredotočeno na širjenje cest in avtomobilski promet, vodi v večje zastoje, so opozorili člani skupine za transformativno prometno načrtovanje Urbanističnega inštituta RS (UIRS). Nova paradigma naj da poudarek na zagotavljanju dostopnosti, in ne zgolj na mobilnosti.

Člani Skupine za transformativno prometno načrtovanje UIRS, ki jo sestavljajo dr. Aljaž Plevnik, prof. dr. Tom Rye, doc. dr. Luka Mladenovič, dr. Mojca Balant in Andraž Hudoklin, so danes predstavili poudarke strokovnega povzetka. Osrednja sporočila povzetka so povzeli v treh točkah.  

V Sloveniji potrebujemo novo prometno paradigmo za izboljšanje kakovosti življenja. 

Sedanje prometno načrtovanje, osredotočeno na širjenje cest in sledenju rasti avtomobilskega prometa, vodi v večje zastoje, daljše potovalne čase in slabšo dostopnost do glavnih ciljev potovanj. Potrebno je sodobno načrtovanje, ki obvladuje osebni motorni promet in daje prednost javnemu prevozu, kolesarjenju, hoji ter digitalni in prostorski dostopnosti. 

Uveljavljanje nove paradigme zahteva spremembo vrednot in metod načrtovanja. 

Nova paradigma se osredotoča na zagotavljanje dostopnosti in ne zgolj mobilnosti. Zahteva premik iz sektorskega v interdisciplinaren pristop, nove vrednote in prakse, uveljavitev celostnega prometnega načrtovanja in njegovo integracijo s prostorskim načrtovanjem.

Ovira pri prehodu na novo paradigmo je zastarela načrtovalska praksa in odpor ključnih deležnikov. 

Stara paradigma, ki temelji na širjenju cest in poglablja probleme, prevladuje zaradi uveljavljenih prepričanj in praks, finančnih interesov in nezaupanja v nove pristope. Sprememba zahteva izobraževanje, mednarodno izmenjavo izkušenj in ozaveščanje ter sodelovanje strok in javnosti o prednostih sodobnega prometnega načrtovanja. 

Povzetek posveta v strokovnem članku

Povzetek posveta je na voljo v naši knjižnici virov.

Posnetek celotnega posveta

Posnetek prenosa posveta Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov

Skupina za transformativno prometno načrtovanje je današnjo predstavitev organizirala v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.

Oglej si še ostale objave

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.