Ministra Kumer in Jevšek sta podpisala Sporazum o izvajanju ukrepa podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sredstva usmerilo v pilotne projekte agrofotovoltaike, […]
Vsako leto drugi petek v februarju obeležujemo Mednarodni dan zimskega kolesarjenja na delo, ki spodbuja k uporabi kolesa tudi v hladnejšem delu leta. Kolesarjenje ni le odlična oblika gibanja, temveč tudi ključen dejavnik pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov in prometnih obremenitev.
Promet je eden največjih virov onesnaževanja zraka in podnebnih sprememb, saj prispeva kar 30 % vseh emisij CO₂. Od tega 70 % emisij povzroča cestni promet, pri čemer osebni avtomobili predstavljajo večino. Kar 67 % avtomobilov na naših cestah prevaža zgolj voznika, kar še dodatno prispeva k prometnim zastojem in obremenitvam.
Gregor Steklačič, nacionalni koordinator za kolesarjenje
V Sloveniji prebivalci kar dve tretjini poti opravimo z avtomobilom – zaskrbljujoč je podatek, da v avto sedemo tudi, kadar so razdalje krajše od enega kilometra, čeprav bi jih zlahka prehodili ali prevozili s kolesom.
Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo spodbujajo izbiro okolju prijaznih načinov prevoza. S kampanjo “Polni zagona kolesarimo v službo“, ki se bo letos odvila že četrtič, želijo povečati delež kolesarskih poti na delo. Kampanja, ki vključuje sedemtedenski izziv, je v letu 2024 k sodelovanju privabila prek 2000 kolesarjev in 55 delodajalcev, skupaj pa so organizirali tudi 10 popravljalnic koles.
Državni sekretar na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl
Tudi s pobudo Polni zagona si ministrstvo prizadeva izboljšati dnevne potovalne navade Slovencev. Statistika v mestih namreč kaže, da se kljub varni in urejeni infrastrukturi za kolesarjenje le 7,5 odstotka poti, ki so krajše od petih kilometrov, opravi s kolesom. Za primerjavo – v nekaterih evropskih mestih, kot sta Kopenhagen ali Amsterdam, ta delež presega 30 %.
Drugi petek v februarju obeležujemo dan zimskega kolesarjenja na delo. Ob tej priložnosti so na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju z Agencijo za varnost prometa k večji rabi koles spodbudili tudi gledalce oddaje Dobro jutro na TV Slovenija.
Na ta dan tudi različne organizacije in društva, kot je Ljubljanska kolesarska mreža, na terenu pripravljajo dogodke in ugodnosti za zimske kolesarje. Vabimo vas, da se tudi vi pridružite in svoje kolesarske utrinke delite na družbenih omrežjih s ključnikom #kolo365.
Ne pozabite – tako kot poleti je tudi pozimi pomembno, da poskrbimo za varnost: dobro vzdrževano kolo, primerna oblačila, čelada, luči in odsevniki so ključni za prijetno in varno kolesarjenje v vseh vremenskih razmerah.
Ministra Kumer in Jevšek sta podpisala Sporazum o izvajanju ukrepa podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sredstva usmerilo v pilotne projekte agrofotovoltaike, […]
Uvodnega dogodka za lokalne in regionalne koordinatorje Evropskega tedna mobilnosti (ETM) se je udeležilo več kot 75 predstavnikov iz 45 občine in 11 regijskih centrov mobilnosti. Srečanje je zaznamovala predstavitev […]
Letošnja jubilejna 10. konferenca Dovolj za vse z naslovom Podnebno odgovorne in odporne skupnosti, ki sta jo organizirala Umanotera in Focus, je bila posvečena dobrim praksam prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb na lokalni […]