Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je danes začelo pomladno akcijo izpolnjevanja kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane, ki bo trajala do 23. maja 2025. V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE so […]
V pripravi akcijskega načrta za opozarjanje na sušne, vročinske in požarne dogodke je Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) 5. marca v Hiši Evropske unije izvedla interaktivno delavnico. Namen delavnice je bil raziskati možnosti za zmanjšanje tveganj teh izrednih dogodkov.
V okviru projekta ‘Srednjeevropsko zavezništvo za izgradnjo odpornosti pred posledicami suše, vročinskih valov in požarov v naravnem okolju s pomočjo regionalnih napovedi vremena in podnebja’ (Clim4Cast), je eden izmed ciljev tudi skupni razvoj akcijskih načrtov za odziv na sušne, vročinske in požarne dogodke s sistemom zgodnjega opozarjanja.
Sodelovali so predstavniki iz 12 različnih inštitucij: Nacionalni inštitut za javno zdravje Razvojna agencija Sora, Gozdarski inštitut Slovenije, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Agencije Republike Slovenije za okolje, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Zavod za gozdove Slovenije, Limnos, Biotehniška fakulteta, Kmetijski inštitut Slovenije in Inštitut za vode Republike Slovenije.
Skupaj so preučili koncept odzivov na sušo, vročinske valove in gozdne požare, s poudarkom na fazah pripravljenosti, odziva, okrevanja in blaženja. Tak pristop bo omogočal, da se kot družba bolje pripravimo na tveganja, hitro ukrepamo, pospešimo okrevanje po dogodkih in se temeljito pripravimo na prihodnje izzive.
Razprava je prinesla dragocene vpoglede, ki bodo ARSO pomagali oblikovati pregled pristopov in strategij za upravljanje naravnih nesreč, hkrati pa so udeleženci predlagali nadgradnje začetnih predlogov.
Ključni poudarki razprave so bili naslednji:
Delavnico so organizirali v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije, Gozdarskim inštitutom ter Biotehniško fakulteto.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je danes začelo pomladno akcijo izpolnjevanja kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane, ki bo trajala do 23. maja 2025. V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE so […]
Ministra Kumer in Jevšek sta podpisala Sporazum o izvajanju ukrepa podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sredstva usmerilo v pilotne projekte agrofotovoltaike, […]
Uvodnega dogodka za lokalne in regionalne koordinatorje Evropskega tedna mobilnosti (ETM) se je udeležilo več kot 75 predstavnikov iz 45 občine in 11 regijskih centrov mobilnosti. Srečanje je zaznamovala predstavitev […]