...

Medvladni odbor za podnebne spremembe išče strokovnjake za pripravo naslednjega poročila

Medvladni odbor za podnebne spremembe (angleško Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) poziva k predložitvi nominacij strokovnjakov za pripravo Sedmega ocenjevalnega poročila (angleško Seventh Assessment Report – AR7). Nominacije je treba oddati do 17. aprila 2025.

IPCC vabi k nominaciji strokovnjakov za imenovanje na naslednje vloge:

  • Koordinirajoči glavni avtorji (Coordinating Lead Authors),
  • Glavni avtorji (Lead Authors),
  • Uredniki pregledov (Review Editors).

Na svojem 60. zasedanju je IPCC sklenil nadaljevati pripravo celovitih ocenjevalnih poročil in ohraniti obstoječo strukturo delovnih skupin, v skladu s katero:

  • Delovna skupina I ocenjuje znanstvene vidike podnebnega sistema in podnebnih sprememb;
  • Delovna skupina II ocenjuje znanstvene, tehnične, okoljske, ekonomske in družbene vidike ranljivosti za podnebne spremembe, njihove negativne in pozitivne posledice ter možnosti prilagajanja nanje;
  • Delovna skupina III ocenjuje znanstvene, tehnične, okoljske, ekonomske in družbene vidike blaženja podnebnih sprememb.

Načrti prispevkov (v angleščini) so bili potrjeni na 64. zasedanju IPCC. Na voljo je tudi podroben opis postopkov pisanja in pregleda IPCC (v angleščini).

Koordinirajoči glavni avtorji in glavni avtorji so odgovorni za pripravo osnutkov poglavij in njihovo kasnejšo revizijo ob upoštevanju pripomb, podanih med dvema obveznima pregledoma IPCC – najprej strokovnim pregledom in nato drugim pregledom s strani držav in strokovnjakov. Časovna obremenitev urednikov pregledov je manjša kot pri glavnih avtorjih.

Vloga IPCC je celovito, objektivno, odprto in pregledno ocenjevati znanstvene, tehnične in socio-ekonomske informacije, ki so pomembne za razumevanje znanstvenih osnov tveganj, povezanih s podnebnimi spremembami, ki jih povzroča človek, njihovih možnih vplivov ter možnosti prilagajanja in blaženja. Zato IPCC zahteva, da imajo nominirani strokovnjaki ustrezno strokovno znanje.

Strokovnjakom, ki jih zanima sodelovanje, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo svetuje, da stopijo v stik s slovensko nacionalno kontaktno točko IPCC, Tino Kobilšek (Tina.Kobilsek@gov.si).

Oglej si še ostale objave

e-mesečnik in obvestila

Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.

Planet potrebuje vašo pomoč!

Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.