V nagradnem natečaju, ki ga je od novembra 2024 do marca 2025 izvajalo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z Ekošolo, je […]
Ministra Kumer in Jevšek sta podpisala Sporazum o izvajanju ukrepa podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sredstva usmerilo v pilotne projekte agrofotovoltaike, digitalizacijo lokalnih energetskih konceptov ter investicije v energetske skupnosti in zamenjavo fosilnih goriv z uporabo plitke geotermije v sektorju ogrevanja.
Podpisu Sporazuma o ukrepu podpore v okviru Švicarsko-slovenskega programa o sodelovanju med ministrom za kohezijo in regionalni razvoj Aleksandrom Jevškom ter zveznim svetnikom in ministrom za gospodarstvo, izobraževanje in raziskave Švicarske konfederacije Guyem Parmelino, je sledil podpis Sporazuma o izvajanju ukrepov podpore med ministroma Bojanom Kumrom in Aleksandrom Jevškom.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo na podlagi obeh podpisanih sporazumov prevzelo ključno vlogo pri uresničevanju ukrepov v okviru programa za povečanje energetske učinkovitosti in spodbujanje obnovljive energije ter poskrbelo za 16 milijonov evrov vredne investicije v razogljičenje Slovenije.
Že lani je ministrstvo začelo izvajati aktivnosti za pripravo Študije izvedljivosti poskusnega uvajanja agrovoltaike. Ta poleg analize potenciala agrovoltaike vključuje tudi vzpostavitev prvega pilotnega projekta agrofotovoltaike v Sloveniji, ki temelji na metodologiji, predstavljeni v študiji Tehnična določitev postavitve agrovoltaike na kmetijskih zemljiščih. Izvajalca, Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani in Kmetijski inštitut Slovenije, pilotni projekt izvajata od konca lanskega leta. Skupno bo za pilotne projekte agrofotovoltaike namenjenih 2,2 milijona evrov švicarskega prispevka.
Skoraj 12 milijonov evrov iz Švicarsko-slovenskega programa bo namenjenih vzpostavitvi desetih ali več energetskih skupnosti na področju javnih srednjih šol, šolskih centrov in javnih univerz. To bo pripomoglo k vzpostavitvi naprednih, merodajnih in inovativnih praks na področju energetskih skupnosti v javnem šolstvu ter prispevalo k hitrejšemu prehodu v nizkoogljično družbo. Predvidena je zamenjava kotlov na fosilna goriva s toplotnimi črpalkami za izrabo plitve geotermalne energije ob morebitni kombinaciji s sončnimi elektrarnami.
Del švicarskega prispevka v višini 1,8 milijona evrov bo namenjen za digitalizacijo lokalnih energetskih načrtov. Z uporabo digitalnih energetskih in prostorskih podatkov je mogoče lokalne energetske koncepte pripraviti učinkoviteje in jih optimizirati za izpolnjevanje lokalnih potreb. Energetski sistemi bodo zato učinkovitejši, trajnostni in medsebojno povezani, kar bo koristilo skupnostim, podjetjem in okolju.
Digitalizacija lokalnih energetskih konceptov ter prvi pilotni projekt agrofotovoltaike sta že v teku in bosta predvidoma zaključeni v letu 2026. Javni razpis za celovite projekte rabe trajnostne energije v šolstvu pa bo izobraževalnim ustanovam predvidoma na voljo v letu 2026.
Podpisana sporazuma še dodatno utrjujeta vlogo Ministrstva za okolje, podnebje in energijo kot osrednjega akterja pri prehodu Slovenije v nizkoogljično družbo, tudi ob podpori strateškega partnerstva s Švico – pomembnim investitorjem v slovensko gospodarstvo.
V nagradnem natečaju, ki ga je od novembra 2024 do marca 2025 izvajalo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z Ekošolo, je […]
Ob današnjem Slovenskem dnevu brez zavržene hrane je v organizaciji Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter društva Ekologi brez meja potekal nacionalni posvet […]
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je danes začelo pomladno akcijo izpolnjevanja kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane, ki bo trajala do 23. maja 2025. V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE so […]