Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije (MSS) nadaljujemo z vzpostavljenim institutom mladinskega podnebnega delegata, ki smo ga leta 2023 uvedli z namenom vključevanja mladih v procese mednarodnih podnebnih pogajanj, njihovega opolnomočenja ter širjenja znanja o podnebnih spremembah med mladimi.
Z veseljem sporočamo, da bo v letu 2025 to vlogo opravljal Jan Zupan, študent programa Politologija – Študije politike in države na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Njegova vloga bo vključena v celoten krog aktivnosti, povezanih z mednarodnim procesom pod okriljem Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC): predpriprave, sodelovanje na pogajanjih ter aktivnosti po koncu konference. V okviru tega se bo udeležil Konference pogodbenic COP30, ki bo potekala od 10. do 21. novembra 2025 v Belému v Braziliji.
Na konferenci bo Jan Zupan aktivno sodeloval pri dejavnostih slovenske delegacije, spremljal pogajalski proces in se udeleževal številnih stranskih dogodkov. Povezoval se bo z mladinsko konstituenco UNFCCC (YOUNGO) in drugimi mladinskimi podnebnimi delegati iz držav članic EU ter tretjih držav.
Jan je izkušnje z mladinskim delom, zagovorništvom in organizacijo projektov pridobival z delovanjem v mladinski politiki ter pri sodelovanju v interdisciplinarnih projektih v okviru študija. Njegovo zanimanje za podnebno politiko, zlasti politično ekologijo, je globoko in dolgotrajno. Kot mladinski podnebni delegat želi prispevati k večji vključenosti mladih pri oblikovanju podnebnih politik in krepiti njihov glas v mednarodnih okoljih. Ob tem poudarja: “Verjamem, da je čas, da sodelovanje mladih preseže svetovalne okvire in preide v odločevalske procese – tako na nacionalni kot mednarodni ravni.”
Z nadaljevanjem instituta mladinskega podnebnega delegata Slovenija utrjuje svojo zavezanost vključevanju mladih v oblikovanje odzivov na podnebne izzive ter spodbuja njihovo aktivno vlogo v globalnem dialogu za boljšo prihodnost.
Oglaševalska kampanja z močnim vizualnim sporočilom nagovarja slehernega posameznika. Namen kampanje je spodbuditi čustveni odziv, izzvati razmislek o naših trenutnih okoljskih praksah in nas motivirati za spremembe v smeri bolj trajnostnega življenja.
S podnebnimi spremembami, vetrolomi in lubadarskimi žarišči se je bolj uveljavila strojna sečnja, ki je do gozda agresivnejša. Da je bila glede podnebnih sprememb pred leti nekoliko skeptična, saj je […]
Gozdarski inštitut Slovenije v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE skrbi tudi za ozaveščanje šolarjev o pomenu ohranjanja travnikov – tako z vidika biotske pestrosti kot blaženja podnebnih sprememb. Na naravoslovnih dnevih, […]
Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.
Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.