Podnebni svet poziva Vlado Republike Slovenije k hitremu sprejetju Podnebnega zakona
Objavljeno 14. 05. 2025
Na dopisni seji, ki je potekala od 8. do 12. maja 2025, so člani Podnebnega sveta sprejeli Stališče o obravnavi Podnebnega zakona na Vladi Republike Slovenije. Podnebni svet Vlado poziva, naj Podnebni zakon nemudoma uvrsti na dnevni red in s tem omogoči njegovo sprejetje brez nadaljnjih zamud.
Člani Podnebnega sveta so v odzivu na umik obravnave Podnebnega zakona iz dnevnega reda seje Vlade 24. aprila 2025 pripravili stališče, v katerem med drugim opozarjajo, da je zakon predhodno prestal široko javno posvetovanje, medresorska usklajevanja in bil dopolnjen tudi s pripombami Podnebnega sveta. Zakon predstavlja implementacijo skupne evropske podnebne politike, od katere ima Slovenija kot ena od podnebno najbolj ranljivih držav članic EU neposredne okoljske in gospodarske koristi, vključno z nadpovprečnimi finančnimi podporami EU. Zamude pri sprejetju zakona tako lahko vodijo do pravnih posledic in glob ter ogrožajo dostop do slabe pol milijarde evrov evropskih sredstev, ki so ključna za podporo najranljivejšim gospodinjstvom v podnebnem prehodu.
Podnebni svet poziva Vlado, naj deluje v nacionalnem interesu in v svoj pravni red prenese sprejeto podnebno politiko na ravni EU. Opominjajo pa tudi na že podane predloge za izboljšave zakona, zlasti na potrebo po odpravi subvencij za fosilna goriva, ki so bili Vladi predloženi že leta 2023. V stališču med drugim zahtevajo objavo aktualnega osnutka zakona, da se zagotovi preglednost zakonodajnega procesa in vključenost javnosti. Vlado pozivajo, naj Podnebni zakon nemudoma uvrsti na dnevni red.
Oglaševalska kampanja z močnim vizualnim sporočilom nagovarja slehernega posameznika. Namen kampanje je spodbuditi čustveni odziv, izzvati razmislek o naših trenutnih okoljskih praksah in nas motivirati za spremembe v smeri bolj trajnostnega življenja.
S podnebnimi spremembami, vetrolomi in lubadarskimi žarišči se je bolj uveljavila strojna sečnja, ki je do gozda agresivnejša. Da je bila glede podnebnih sprememb pred leti nekoliko skeptična, saj je […]
Gozdarski inštitut Slovenije v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE skrbi tudi za ozaveščanje šolarjev o pomenu ohranjanja travnikov – tako z vidika biotske pestrosti kot blaženja podnebnih sprememb. Na naravoslovnih dnevih, […]
Če želite tudi sami postati bolj okoljsko ozaveščeni, se prijavite na naše e-mesečnik, kjer bomo z vami vsak mesec delili nasvete na področju zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Za izražena mnenja in informacije na spletni strani odgovarja samo avtor (ali avtorji) in se zato ta ne morejo šteti za uradno stališče Evropske komisije.
Preizkusite svoje znanje o enem največji izzivov našega časa - odpadni hrani. Odgovorite na 10 vprašanj in odkrijte načine, kako prispevati svoj košček v mozaiku za odgovorno ravnanje s hrano in zmanjšanje ogljičnega odtisa.